Transfer embryá

Prenos embrya do maternice je jedným z najdôležitejších krokov v IVF liečbe. Zjednodušene ho môžeme popísať ako prenos embrya tenkou kanylou cez krčok maternice do maternice.

Transfer embryá

Prenos embrya do maternice je jedným z najdôležitejších krokov v IVF liečbe. Zjednodušene ho môžeme popísať ako prenos embrya tenkou kanylou cez krčok maternice do maternice.

Zákrok je krátky, väčšinou bezbolestný a vykonáva sa na transferovej izbičke pri relaxačnej hudbe. Pri transfere môžete sledovať videozáznam prenosu vybraného embrya a pri zákroku môže byť aj váš partner..

Embrya je ideálne zaviesť do maternice v štádiu blastocysty. To je 5.–6. deň od oplodnenia vajíčok spermiami. Jednou variantou je vykonať tzv. čerstvý transfer, druhým variantom je tieto embryá zamraziť a transferovať ich až v ďalšom cykle (tzv. kryoembryotransfer – KET). Práve druhú možnosť v Repromede preferujeme.

Vhodným doplnkom pred aj po transfere je akupunktúra. Pred transferom vás príjemne naladí a uvoľní oblasť malej panvice pre ľahšie zavedenie embrya. Po transfere sa pomocou akupunktúry pracuje s cirkuláciou krvi do maternice, čím sa podporí výživa a správny vývoj embrya. Okrem toho sa príjemne zrelaxujete.

Čo ak sa uchytenie embrya opakovane nedarí?

Môže sa stať, že aj napriek radu testov, podľa ktorých uchyteniu embrya nič nebráni, sa uchytenie opakovane nedarí. Problém môže spôsobovať sliznice maternice, ktorá nemusí byť na transfer dostatočne pripravená. V tomto smere vám môže pomôcť test beReady alebo EndomeTRIO.

  • Na základe analýzy vzorky steru z maternice určí test beREADY vaše individuálne implantačné okno a stanoví tak optimálny čas pre embryotransfer.
  • Test EndomeTRIO z jednej vzorky sliznice maternice vykoná súčasne tri testy. Okrem stanovenia implantačného okna analyzuje aj bakteriálnu rovnováhu endometria a odhalí baktérie spôsobujúce chronický zápal.
  • Zvýšiť šance na uhniezdenie embrya a následné otehotnenie môže pomôcť špeciálne kultivačné médium EmbryoGlue. Toto médium je vyvinuté tak, aby napodobňovalo podmienky v maternici ženy a zároveň funguje ako „lepidlo“ EmbryoGlue obsahuje všetky živiny potrebné na optimálny vývoj embryí a pri transfere pomáha s prichytením k stene maternice.

Najčastejšie sa pýtate

Prečo v Repromede preferujete kryoembryotransfer alebo KET?
Hlavným dôvodom je vyššia úspešnosť liečby. Prečo tomu tak je? K vyššej úspešnosti prispieva časové odloženie transferu do nasledujúcich prirodzených cyklov ženy, ktoré už nie sú zaťažené hormonálnou stimuláciou (nutnou na odber vajíčok). V nasledujúcich cykloch sme tak spravidla schopní dosiahnuť lepšiu pripravenosť sliznice maternice na prijatie embrya. Ďalším dôvodom je využitie preimplantačného genetického testovania embryí, ktoré vykonávame v súčasnosti u väčšiny našich pacientov. V tomto prípade je KET z časových dôvodov jedinou možnosťou. Počas odloženého transferu v našom genetickom laboratóriu vyšetríme embryá. V nasledujúcom cykle transferujeme to najperspektívnejšie z nich.

Je embryotransfer bolestivý?
U väčšiny žien sa jedná o ambulantný nebolestivý výkon. U niektorých žien môže byť krčok maternice zúžené z dôvodu vývojovej chyby maternice alebo ako následok prekonaného zápalu či operácie. V takom prípade môže byť transfer mierne nepríjemný.

Prečo v Repromede prenášate pri embryotransfere iba jedno embryo?
Pretože vieme, že transfer dvoch alebo viacerých embryí nezvyšuje pravdepodobnosť otehotnenia, zvyšuje iba pravdepodobnosť viacpočetného tehotenstva. Prenesením jedného embrya tak bránime vzniku viacpočetného tehotenstva, ktoré predstavuje riziko ako pre ženu, tak aj pre deti.
O počte transferovaných embryí rozhoduje finálne pár po konzultácii s lekárom. Sme ale veľmi radi, že priemerný počet transferovaných embryí na našej klinike je dlhodobo 1,0. Našim cieľom totiž nie je iba vaše tehotenstvo, ale zdravé bábätko vo vašom náručí. Len tak môžeme byť s našou prácou spokojní aj my sami.

Môžem mať po transfere jedného embrya dvojčatá?
Pri transfere jedného embrya môže k viacpočetnému tehotenstvu dôjsť iba v prípadoch jednovaječných dvojčiat, ktoré vzniknú rozdelením pôvodne jedného transferovaného embrya.

S akou pravdepodobnosťou otehotniem?
Pravdepodobnosť otehotnenia po transfere jedného embrya vyšetreného PGT je až 58 %. Vo väčšine cyklov je však získaných viac perspektívnych embryí. Približne 7 z 10 párov stačí na dosiahnutie tehotenstva iba jeden IVF cyklus. Počas 4 IVF cyklov u nás otehotnie 99% párov.

Dohodnite si s nami nezáväznú konzultáciu

A urobte prvý krok na ceste za dieťaťom. Lekár s vami prediskutuje všetko, čo vás zaujíma, a navrhne vám ďalší postup.

Brno, Studentská 812/6, CZ

Vaše otázky zodpovieme Po-Pi, 7-18 hodín.

Pohotovosť +420 602 592 842
Ostrava, Dr. Slabihoudka 6232/11, CZ

Vaše otázky zodpovieme Po-Pi, 7-15 hodín.

Pohotovosť +420 606 029 983
Brno, Studentská 812/6, CZ

Vaše otázky zodpovieme Po-Pi, 7-18 hodín.

Pohotovosť +420 602 592 842

View on map

Ostrava, Dr. Slabihoudka 6232/11, CZ

Vaše otázky zodpovieme Po-Pi, 7-15 hodín.

Pohotovosť +420 606 029 983

View on map

Splňte si sen o kompletní rodině

Chcete se objednat nebo na něco zeptat? Vyplňte následující formulář a my se vám co nejdříve ozveme.

* Povinné položky
Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

Splňte si sen o kompletnej rodine

Chcete sa objednať alebo na niečo opýtať? Vyplňte nasledujúci formulár a my sa vám čo najskôr ozveme.

* Povinné položky
Odoslaním formulára súhlasíte so spracovaním osobných údajov.