Hormonálna stimulácia

Hormonálna stimulácia

Součástí každého IVF cyklu je hormonální stimulace, která způsobí, že ve vaječnících ženy dozraje vyšší počet vajíček než v přirozeném cyklu.

Hormonálna stimulácia

Součástí každého IVF cyklu je hormonální stimulace, která způsobí, že ve vaječnících ženy dozraje vyšší počet vajíček než v přirozeném cyklu.

So stimuláciou začíname 2. až 3. deň menštruačného cyklu a dohromady trvá 10 až 12 dní. Aplikácia stimulačných liekov nie je nijako zložitá. S prvou dávkou vám pomôže sestrička, ďalšiu už zvládnete bez problému sama doma.

Počas stimulácie budete dochádzať na pravidelné kontroly, na ktorých lekár pomocou ultrazvuku a vyšetrení z krvi kontroluje, či všetko prebieha bez problémov. Presné termíny kontrol stanovuje lekár podľa vašej situácie.

Už niekoľko rokov používame na hormonálnu stimuláciu vysoko kvalitný preparát Gonal F, ktorý sa aplikuje vo forme pera a je obľúbený pre svoju pohodlnú aplikáciu a vysokú účinnosť.

Pozrite sa, ako na aplikáciu liekov:

Vypočuť si môžete aj náš podcast o hormonálnej stimulácii:

Najčastejšie sa pýtate

Nie je to všetko strata času? Než sa dočkám výsledkov, už môžem podstupovať IVF a byť čoskoro tehotná.
Veríme, že je to presne naopak. Naším cieľom je šetriť váš čas aj peniaze. Nechceme vás vystavovať aj mesiacom zbytočnej neistoty a neúspešných pokusov o tehotenstvo. Niekedy tieto pokusy navyše končia skorým potratom, čo znamená ďalšiu stratu času, ktorú potrebujete pre regeneráciu ako po psychickej, tak aj fyzickej stránke. Snažíme sa všetky testy vykonať v čo najkratšom možnom čase a na základe výsledkov klinických a laboratórnych vyšetrení odporučiť vhodný postup priamo pre vás.

Má hormonálna stimulácia negatívny vplyv na organizmus?
K najväčšej hormonálnej záťaži organizmu ženy dochádza v priebehu tehotenstva. Pri hormonálnej stimulácii spojenej s IVF liečbou dosahujú hladiny hormónov iba zlomku týchto hodnôt. Pokiaľ je stimulácia ženy vedená správne, nemá negatívne dopady na organizmus.

Čo je hyperstimulačný syndróm (OHSS)?
Ako OHSS označujeme nadmernú reakciu vaječníkov na hormonálnu stimuláciu. Tento stav sa prejavuje bolesťou v podbrušku, ktorá je spôsobená zväčšením vaječníkov a tvorbou voľnej tekutiny v brušnej dutine. Môžu sa objaviť aj pocity na zvracanie alebo zvracanie a hnačka. Práve pravidelné a starostlivé monitorovanie celej stimulácie je prevenciou vzniku OHSS.

Ako často sa hyperstimulačný syndróm (OHSS) vyskytuje?
S rozvojom moderných stimulačných preparátov sa riziko hyperstimulačného syndrómu (OHSS) významne znížilo. Teraz sa tieto prípady vyskytujú v zlomkoch percenta.

Je stimulácia a pichanie hormónov bolestivé?
Injekcie pomocou pera sa pichajú do podkožia (rovnako ako inzulín) a nie sú bolestivé. Ku koncu stimulácie môžete pociťovať tlak v podbrušku asi ako pred menštruáciou.

Prečo sa doplatky na stimulačné preparáty tak líšia?
Okrem rekombinantných preparátov, ktoré sú vyrábané v laboratóriu, existujú aj preparáty močového pôvodu, ktoré sa získavajú z moču menopauzálnych žien.
Ide o vysoko čistené lieky, ktoré však nezaručujú kvalitu stimulácie s takou spoľahlivosťou a presnosťou, ktorú chceme na našom pracovisku ponúkať. Doplatky na urinálne preparáty sú síce rádovo nižšie, ale zatiaľ nás žiadna klinická štúdia ani naše skúsenosti nepresvedčili, aby sme urinálne preparáty odporúčali ako prvú voľbu.

Ktorým dňom sa myslí prvý deň cyklu?
Ide o prvý deň menštruácie, teda silného menštruačného krvácania. Slabé krvácanie nie je za začiatok cyklu považované. Ak začnete krvácať večer po 20. hodine, potom je za prvý deň menštruácie považovaný až nasledujúci deň.

Prečo musím počas stimulácie dochádzať na kontroly?
Reakcie organizmu na stimuláciu môžu byť individuálne – v závislosti od vášho veku, hmotnosti, zásoby vajíčok a typu stimulačného preparátu. V jej priebehu preto všetko starostlivo monitorujeme. Na kontrolách lekár sleduje odozvu vaječníkov pomocou ultrazvukového vyšetrenia
av prípade potreby zisťuje hladinu hormónov odberom krvi.

Dohodnite si s nami nezáväznú konzultáciu

A urobte prvý krok na ceste za dieťaťom. Lekár s vami prediskutuje všetko, čo vás zaujíma, a navrhne vám ďalší postup.

Brno, Studentská 812/6, CZ

Vaše otázky zodpovieme Po-Pi, 7-18 hodín.

Pohotovosť +420 602 592 842
Ostrava, Dr. Slabihoudka 6232/11, CZ

Vaše otázky zodpovieme Po-Pi, 7-15 hodín.

Pohotovosť +420 606 029 983
Brno, Studentská 812/6, CZ

Vaše otázky zodpovieme Po-Pi, 7-18 hodín.

Pohotovosť +420 602 592 842

View on map

Ostrava, Dr. Slabihoudka 6232/11, CZ

Vaše otázky zodpovieme Po-Pi, 7-15 hodín.

Pohotovosť +420 606 029 983

View on map

Splňte si sen o kompletní rodině

Chcete se objednat nebo na něco zeptat? Vyplňte následující formulář a my se vám co nejdříve ozveme.

* Povinné položky
Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

Splňte si sen o kompletnej rodine

Chcete sa objednať alebo na niečo opýtať? Vyplňte nasledujúci formulár a my sa vám čo najskôr ozveme.

* Povinné položky
Odoslaním formulára súhlasíte so spracovaním osobných údajov.