Často kladené otázky
Aké sú príčiny neplodnosti?
Všeobecne možno hovoriť o mužskom a ženskom faktora neplodnosti, u väčšiny párov sa však jedná o príčiny kombinovanej. Konkrétne potom môžeme povedať, že u mužov ide väčšinou o zlé parametre spermiogramu, najmä o nízky počet a zlú pohyblivosť či morfológiu (tvar) spermií.
U žien sa na neplodnosti podieľa poruchy ovulácie (dozrievania a uvoľňovanie vajíčka), nízka kvalita vajíčok, endometrióza, nepriechodnosť vajcovodov, zrasty v oblasti vaječníkov a vajcovodov.
U oboch partnerov sa tiež môžu vyskytovať niektoré genetické odchýlky, ktoré nedovolia správny vývoj embrya a vyústi v neplodnosť alebo opakovanej potratených.
Existuje vekový limit pre liečbu neplodnosti?
Liečbu neplodnosti môžete podstúpiť aj v prípade, že vám je 39 rokov a viac, zdravotné poisťovne vám však metódy a postupy spojené s IVF už nepreplatí. Na základe zákona je možné vykonávať metódy asistovanej reprodukcie do dňa 49. narodenín ženy.
Musíme byť s partnerom v manželskom zväzku, ak chceme podstúpiť umelé oplodnenie?
Aby žena mohla podstúpiť umelé oplodnenie, potrebuje podpis partnera, pričom tento muž nemusí byť jej zákonným manželom. Tohto muža súčasne žena nie je povinná uviesť po pôrode ako otca dieťaťa.
Prispeje mi na liečbu zdravotná poisťovňa?
V rámci vašej liečby budete podstupovať určité vyšetrenia a zákroky na ktoré vám prispeje zdravotná poisťovňa, ale aj taká, ktorá vám poisťovňa nepreplatí. Zdravotná poisťovňa hradí taky určité množstvo liekov. V závislosti na metódach a postupoch, zvolených vám na na mieru, sa následne bude odvíjať aj celková cena liečby. Približne 40-60% nákladov na liečbu si pár hradí sám.
Kto ma informuje o tom, čo nás pri liečbe neplodnosti čaká?
Konzultácie s našim lekárom je prvým krokom úspešnej liečby. V jej priebehu s vami lekár preberie vašu rodinnú i osobnú anamnézu, priebeh všetkých už vami absolvovaných vyšetrení a postup vyšetrenia a liečby, ktorá vás ešte len čaká. Lekár vás bude tiež informovať o všetkých cenách a možnostiach úhrad vašej liečby zo zdravotnej poisťovne. Konzultácie by ste sa mali zúčastniť vy aj váš partner.
Budem užívať počas liečby nejaké lieky? Nepriberiem po nich na váhe?
Na liečbu IVF sa užívajú hormonálne preparáty, ktoré sa aplikujú injekciou podkožne do oblasti podbruška. Najjednoduchší je stimulácia laboratórne vyrábanými gonadotropným hormóny (FSH, LH) – napr. Puregon, GONAL F. Tieto injekcie sú nebolestivé a ich aplikácia je veľmi jednoduchá.
V priebehu vašej hormonálnej liečby vás môžu sprevádzať nepríjemné pocity ako sú plynatosť, bolesti brucha či celková vyčerpanosť. Niekedy môže spôsobovať aj dočasný nárast váhy spôsobený hydratáciou. Väčšina žien však absolvuje hormonálnu stimuláciu bez komplikácií a zmeny svojej hmotnosti.
Ktorá denná doba je najlepšie pre aplikáciu liekov?
Ohľadom podanie liekov sa vždy poraďte s ošetrujúcim lekárom. Všeobecne ale platí, že stimulačné injekcie sú podávané pravidelne v ranných hodinách.
Ako poznám naozaj prvý deň menštruácie, ak na začiatku iba špiníte?
Špinenie nie je byť brané ako začiatok menštruácie. Za prvý deň menštruácie považujte prvý deň silného menštruačného krvácania, v prípade, že by menštruácia začala až vo večerných hodinách, berte za prvý deň menštruácie nasledujúci deň.
Ako dlho trvá odber vajíčok a ako dlho potom musím zostať na klinike?
Odber vajíčok prebieha v celkovej anestézii a zvyčajne netrvá dlhšie ako 10 minút. Asi za dve hodiny po výkone môžete v sprievode dospelej osoby opustiť kliniku. V období 24 hodín po narkóze sa neodporúča riadiť vozidlo.
Aký je ideálny počet transferovaných embryí?
Na našej klinike prenášame do maternice len jedno embryo, bránime tak vzniku nežiaduceho a rizikového viacpočetného tehotenstva. Transfer dvoch alebo viacerých embryí navyše nezvyšuje pravdepodobnosť otehotnenia.
Pri transferu jedného embrya v prvých dvoch cykloch má pacientka nárok na úhradu spolu 4 IVF cyklov zdravotnou poisťovňou. Pri transfere viac embryí má nárok iba na 3 hradené IVF cykly.
Aký je režim po embryotransféru?
Do zistenie výsledku tehotenského testu odporúčame vynechať zvýšenú fyzickú aktivitu (šport, cvičenie, zdvíhanie ťažkých bremien), vyvarovať sa prechladnutia aj prehriatiu, udržiavať správny pitný režim, nekúpať sa vo vodných nádržiach, bazénoch ani vo vani, ale sprchovať sa. Vyvarovať sa kontaktu s osobami trpiacimi prenosným ochorením alebo s osobami v karanténe. Odporúčame obmedziť dlhé cestovanie.
Čo znamená, ak slabo krvácam priebehu 14 dní po embryotransféru?
Slabé krvácanie môže byť spôsobené implantáciou embrya do sliznice maternice. V tomto prípade odporúčame dodržiavať zavedený režim a medikáciu. Výsledok liečby jednoznačne zhodnotí až tehotenský test vykonaný 14 dní po embryotransféru.
Existujú nejaké riziká v súvislosti s umelým oplodnením?
Umelé oplodnenie, rovnako ako každý iný operačný zákrok so sebou nesie určité riziká. Typickou komplikáciu spojenú s dodávkou hormónov do ľudského tela predstavuje tzv. OHSS, tj. Ovariálny hyperstimulačný syndróm. Tento syndróm môže spôsobiť bolesti či zväčšenie brucha, tlaky v podbrušku, zväčšovanie vaječníkov, vaječníkov cysty a pri závažnejšej forme aj hromadenie tekutiny v dutine brušnej. Príznaky OHSS skôr či neskôr samy odznejú, každá liečba však vždy musí obsahovať pravidelné a starostlivé monitorovanie celej stimulácie.
Aká je pravdepodobnosť, že sa vaše umelé oplodnenie povedie?
Pravdepodobnosť otehotnenia po zavedení jedného embrya je až 57%. Vzhľadom k tomu, že je vo väčšine IVF cyklov získalo viac perspektívnych embryí, udávaná sa tzv. Kumulatívne úspešnosť. Tá predstavuje súhrnnú pravdepodobnosť otehotnenia po prenose všetkých embryí, ktoré pochádzajú z jedného odberu vajíčok. Približne 9 z 10 párov stačí k dosiahnutiu tehotenstva iba jeden IVF cyklus.
Môžem si nechať vyšetriť spermie preventívne?
Preventívne vyšetrenie spermií by mal absolvovať každý muž. Výsledok vášho spermiogramu vás môže upokojiť, priviesť k myšlienke preventívneho zamrazenie vašich zatiaľ zdravých spermií prípadne upozorniť na to, že ich stav nie je úplne v poriadku. Ak vaše vyšetrenie nedopadlo dobre, objednajte sa k nám na konzultáciu s lekárom. Lekár s vami preberie vaše možnosti a zodpovie všetky vaše otázky.
Čo to znamená normospermie?
V 1 ml ejakulátu zdravého muža sa bežne vyskytuje asi 50 miliónov spermií, pričom za normospermie sa v súčasnosti považuje vzorka s aspoň 15 miliónmi spermiami v 1 ml ejakulátu. V tomto vzorky musia byť všetky parametre ejakulátu (celkový pohyb, progresívny pohyb, koncentrácia, objem, pH, morfológia spermií) v norme.
Koľko dní pred vyšetrením spermiogramu by mal partner abstinovať pre zabezpečenie čo najlepšieho výsledku?
Aby bol výsledok spermiogramu skutočne vypovedajúce, odporúčame pred vyšetrením dodržať dvoch-až trojdňový pohlavnú abstinenciu. Kratšie i dlhšie abstinencie môže skresliť výsledok vyšetrenia.
Ako odber spermií prebieha, koľko to stojí?
Sperma odoberie masturbáciou do špeciálnej sterilnej nádoby. Vzorka musíte odovzdať osobne. Buďto môžete využiť odberovej miestnosti na klinike, kam môžete ísť aj v spoločnosti vašej partnerky. Prípadne vzorka môžete po predchádzajúcej dohode doviezť (v označenej nádobe vydanej klinikou) aj z domova, musíte to však stihnú do hodiny.
Ak budete mať žiadanku od lekára a máte platné zdravotné poistenie v SR, je toto vyšetrenie pre vás zdarma. Bez žiadanky uhradíte 800Kč.