Často kladené otázky

Aké sú príčiny neplodnosti?

Všeobecne možno hovoriť o mužskom a ženskom faktore neplodnosti, u väčšiny párov sa však jedná o príčiny kombinovane. Konkrétne potom môžeme povedať, že u mužov ide väčšinou o zlé parametre spermiogramu, najmä o nízky počet a zlú pohyblivosť či morfológiu (tvar) spermií.

U žien sa na neplodnosti podieľa poruchy ovulácie (dozrievania a uvoľňovanie vajíčka), nízka kvalita vajíčok, endometrióza, nepriechodnosť vajcovodov, zrasty v oblasti vaječníkov a vajcovodov.

U oboch partnerov sa tiež môžu vyskytovať niektoré genetické odchýlky, ktoré nedovolia správny vývoj embrya a vyústi v neplodnosť alebo opakovanej potratené.

Koľko dní pred vyšetrením spermiogramu by mal partner abstinovať pre zabezpečenie čo najlepšieho výsledku?

Aby bol výsledok spermiogramu skutočne vypovedajúce, odporúčame pred vyšetrením dodržať dvoj- až trojdňovú pohlavnú abstinenciu. Kratšie aj dlhšie abstinencie môže skresliť výsledok vyšetrenia.

Aké lieky sú užívané pre IVF liečbu?

Na liečbu IVF sa užívajú hormonálne preparáty, ktoré sa aplikujú injekciou podkožne do oblasti podbruška. Tieto injekcie sú nebolestivé a ich aplikácia je veľmi jednoduchá.

Existuje vekový limit pre liečbu neplodnosti?

Na základe zákona je možné vykonávať metódy asistovanej reprodukcie do dňa 49. narodenín ženy.

Ako poznám naozaj prvý deň menštruácie, ak na začiatku iba špiníte?

Špinenie nie je brané ako začiatok menštruácie. Za prvý deň menštruácie považujte prvý deň silného menštruačného krvácania, v prípade, že by menštruácia začala až vo večerných hodinách, berte za prvý deň menštruácie nasledujúci deň.

Ktorá denná doba je najlepšie pre aplikáciu liekov?

Ohľadom podanie liekov sa vždy poraďte s ošetrujúcim lekárom. Všeobecne platí, že stimulačné injekcie sú podávané pravidelne v ranných hodinách.

Ako dlho trvá odber vajíčok a ako dlho potom musím zostať na klinike?

Odber vajíčok prebieha v celkovej anestézii a zvyčajne netrvá dlhšie ako 10 minút. Asi za dve hodiny po výkone môže klientka v sprievode dospelej osoby opustiť kliniku. V období 24 hodín po narkóze sa neodporúča riadiť vozidlo.

Aký je ideálny počet transferovaných embryí?

Na našej klinike prenášame do maternice len jedno embryo, bránime tak vzniku nežiaduceho a rizikového viacpočetného tehotenstva. Transfer dvoch alebo viacerých embryí navyše nezvyšuje pravdepodobnosť otehotnenia.

Pri transfere jedného embrya v prvých dvoch cykloch má pacientka nárok na úhradu 4 IVF cyklov zdravotnou poisťovňou. Pri transfere viac embryí má nárok iba na 3 hradené IVF cykly.

Aký je režim po embryotransféru?

Do zistenie výsledku tehotenského testu odporúčame vynechať zvýšenú fyzickú aktivitu (šport, cvičenie, zdvíhanie ťažkých bremien), vyvarovať sa prechladnutia aj prehriatiu, udržiavať správny pitný režim, nekúpať sa vo vodných nádržiach, bazénoch ani vo vani, ale sprchovať sa. Vyvarovať sa kontaktu s osobami trpiacimi prenosným ochorením alebo s osobami v karanténe. Odporúčame obmedziť dlhé cestovanie.

Čo znamená, ak slabo krvácam priebehu 14 dní po embryotransféru?

Slabé krvácanie môže byť spôsobené implantáciou embrya do sliznice maternice. V tomto prípade odporúčame dodržiavať zavedený režim a medikáciu. Výsledok liečby jednoznačne zhodnotí až tehotenský test vykonaný 14 dní po embryotransféru.