Ako vyzerá ženský cyklus a kedy jeho nepravidelnosť môže znamenať problémy s otehotnením? Vydajte sa na cestu porozumeniu vlastnému telu, jeho fungovaniu a signálom, ktoré vydáva. Máme pre vás niekoľko tipov, ako vypozorovať ovuláciu a zvýšiť tak šance na správne načasovanie snáh o bábätko.
Čo to znamená ženský cyklus?
Cyklus. To je veľké množstvo zmien hormonálnych, slizničných alebo aj psychických. Zmien, ktoré sa približne každých 28 dní opakujú (+/- 3 dni). Teda v prípade, že hovoríme o pravidelnom cykle. Päť až sedem dní trvajúce krvácanie, štrnásty deň ovulácia a každý necelý mesiac znovu. Cykly každej ženy sa medzi sebou môžu líšiť, a to ako dĺžkou trvania, dĺžkou krvácania, dobou ovulácie a bolestivosťou či citlivosťou. Menštruačné a ovulačné cykly sa navzájom doplňujú a cieľom oboch je pripraviť telo ženy na tehotenstvo vzniknuté vďaka uvoľneniu nového vajíčka. Ak k otehotneniu nedôjde, cykly sa opakujú.
Kedy sa považuje menštruačný cyklus za nepravidelný?
U väčšiny žien je normálna dĺžka menštruačného cyklu medzi 22 a 35 dňami. Menštruácia potom obvykle trvá 2 až 7 dní. Za nepravidelný menštruačný cyklus potom považujeme situáciu, kedy se dĺžka cyklu každý mesiac výrazne mení. Nepravidelnosť menštruačného cyklu môže spôsobovať napríklad hormonálna nerovnováha, stres, odchýlky od normálnej telesnej hmotnosti, nadmerná fyzická záťaž alebo napríklad určité ochorenie.
Aké cykly sú považované za nepravidelné?
- Veľké fluktuácie v dĺžke cyklu: Čas medzi jednotlivými menštruačnými krvácaniami sa výrazne líši. Napríklad jeden mesiac je 24 dní a ďalší 35 dní.
- Preskočenie obdobia: Vynechávanie jednej alebo viac menštruácií v prípade, že žena nie je tehotná alebo neprechádza menopauzou.
- Príliš časté obdobie: Menštruačné krvácanie prichádza častejšie než každých 21 dní.
- Veľmi vzácne obdobie: Menštruácia sa dostavuje menej často než raz za 35 dní.
Mierne variácie v dĺžke cyklu sú normálne a nemusia nutne znamenať zdravotný problém. Ak si však všimnete významné nepravidelnosti vo vašom menštruačnom cykle alebo ak máte obavy, je dobré sa poradiť s lekárom, ktorý môže posúdiť, či je na mieste ďalšie vyšetrenie alebo liečba.
Menštruujem, ale ovulujem tiež?
To, že žena menštruuje automaticky neznamená, že tiež ovuluje. Najmä u žien s nepravidelnými cyklami, teda tými, ktoré trvajú viac ako 35 dní alebo menej ako 22 dní. Také cykly sú často anovulačné a nemôžu tak viesť k otehotneniu. Je absolútne fyziologické, že prvé roky po začiatku menštruácie je u dievčat cyklus nepravidelný a anovulačný. Toto sa v priebehu dospievania upraví a žena je potom fyzicky pripravená k počatiu.
Ako rozpoznať ovuláciu pri nepravidelnej menštruácii
Rozpoznanie ovulácie pri nepravidelnom menštruačnom cykle môže byť niekedy trochu oriešok. Môže vyžadovať sledovanie a zaznamenávanie rôznych indikátorov počas dlhšej doby, aby sa našiel nejaký konzistentný vzorec. V prípade ťažkostí alebo ak máte obavy ohľadne plodnosti, je vždy najlepšie konzultovať svoj problém so špecialistom.
- Pozorovanie zmien cervikálneho hlienu: Počas cyklu sa mení konzistencia a množstvo cervikálneho hlienu. Keď sa blížite k ovulácii, hlien sa stáva priehľadným a klzkým, podobne ako vaječný bielok. Taká konzistencia hlienu je teda známkou plodných dní.
- Meranie bazálnej telesnej teploty: Za bazálnu telesnú teplotu označujeme najnižšiu telesnú teplotu v kľudovom stave. Po ovulácii obvykle stúpne o 0,2 až 0,5 °C a na tejto úrovni zostáva, kým nezačne menštruácia. Meranie bazálnej telesnej teploty každé ráno a jej dôkladné zaznamenávanie do grafu môže pomôcť predpovedať ovuláciu.
- Ovulačné testy: Tesne pred ovuláciou hladina luteinizačného hormónu (LH) prudko stúpa. Jeho hladina sa dá detegovať z moču práve pomocou ovulačných testov. Tieto testy sú presné a ľahko použiteľné. Sú teda zrejme najužitočnejším pomocníkom predpovedania ovulácie pri nepravidelnom cykle
- Využitie technológií a aplikácií: Existuje mnoho aplikácií a zariadení, ktoré môžu pomôcť so sledovaním cyklu a predpovedaním ovulácie. Niektoré z nich dokonca používajú algoritmy pre analýzu dát z vášho cyklu a zlepšujú presnosť predpovedi s každým ďalším cyklom.
Príčiny nepravidelného menštruačného cyklu
Pravidelnosť hormonálnych a fyzických zmien vzťahujúcich sa k cyklu je ovplyvnená celým radom faktorov napr.:
- psychický stres,
- obyčajné nachladnutie,
- zmena hmotnosti môžu spôsobiť predĺženie cyklu, bez toho, aby si to žena uvedomila.
Nie je teda nutné sa ihneď obávať závažných príčin skrývajúcich sa za vynechaním alebo oneskorením menštruácie.
Medzi závažnejšie príčiny patrí ale napríklad endokrinologické ochorenie pod názvom Syndróm polycystických ovárií (PCOS). Je typický práve nepravidelnosťou menštruácie a zníženou pravdepodobnosťou prirodzeného počatia. Ďalším príkladom môže byť ochorenie endometrióza.
Práve rôznorodosť možných príčin je dôvodom, prečo je úplne najlepšie všetko prebrať a sledovať so ženským lekárom. Veľkým pomocníkom je starostlivo vedený menštruačný kalendár a sledovanie všetkých zmien v priebehu mesiaca. Vyrovnanie nepravidelného cyklu farmakologickou liečbou, tradičnou liečbou, relaxačnými technikami alebo diagnóza ochorenia takto sa prejavujúceho je prvým krokom k ceste za plodnosťou.
Ako ovplyvňuje nepravidelný menštruačný cyklus snahu o otehotnenie?
- Určenie ovulácie a plodných dní: U žien s nepravidelným menštruačným cyklom je ťažšie predpovedať ovuláciu. To môže sťažiť načasovanie pohlavného styku na plodné obdobie.
- Ovulační problémy: Nepravidelné cykly môžu byť niekedy známkou ovulačných problémov, ako je napríklad syndróm polycystických ovárií (PCOS), ktorý môže znížiť šancu na otehotnenie. Ovulácia môže byť nepravidelná alebo dokonca môže úplne chýbať.
- Zdravotný stav: Nepravidelný cyklus môže byť známkou zdravotných problémov ovplyvňujúcich plodnosť, ako je hormonálna nerovnováha, problémy so štítnou žľazou alebo problémy s maternicou či vaječníkmi.
Čo robiť, keď sa vám nedarí otehotnieť?
Ak máte nepravidelný menštruačný cyklus a dlhšiu dobu sa bezvýsledne snažíte o bábätko, nebojte sa obrátiť na našu kliniku a našich špecialistov na plodnosť. V Repromede vás najskôr vyšetríme s cieľom nájsť príčinu týchto nepravidelností a problémov s plodnosťou. Následne vám odporučíme liečbu, ktorá najpravdepodobnejšie povedie k narodeniu vytúženého potomka. Sme tu pre vás na našich klinikách v Brne a Ostrave a už viac ako 24 rokov vám pomáhame ku kompletnej rodine.