Obezita a podváha patria medzi faktory, ktoré môžu výrazne ovplyvniť plodnosť, a to ako u žien, tak aj u mužov. Pred plánovaním tehotenstva je dôležité si uvedomiť, že telesná hmotnosť hrá kľúčovú úlohu v reprodukčnom zdraví. Ako nadváha, tak aj podváha môžu mať negatívne dopady na hormonálnu rovnováhu, menštruačný cyklus a celkové zdravie, čo môže ovplyvniť šance na otehotnenie. V nasledujúcom článku sa pozrieme na to, ako telesná hmotnosť ovplyvňuje plodnosť, čo sa dá urobiť pre zlepšenie šancí na úspešné počatie a ako efektívne riešiť nadváhu, obzvlášť ak potrebujete konať rýchlo.
Ako nadváha ovplyvňuje šance na úspešné otehotnenie?
Nadváha a obezita môžu mať zásadný vplyv na plodnosť, a to ako u žien, tak aj u mužov. U žien nadváha často vedie k hormonálnym zmenám, ktoré môžu narušiť ovuláciu a menštruačný cyklus, čo sťažuje otehotnenie. U mužov môže obezita negatívne ovplyvniť kvalitu spermií. Nedostatočná kvalita spermií je jednou z hlavných príčin mužskej neplodnosti.
Vypočujte si podcast Repromedy na tému Vplyv obezity na plodnosť.
Obezita a vplyv na hormonálnu rovnováhu?
U mužov nadváha a obezita môžu viesť k poklesu hladiny testosterónu, čo negatívne ovplyvňuje kvalitu spermií a ich schopnosť oplodniť vajíčko.
„U žien môže obezita spôsobiť hormonálnu dysbalanciu. Zvýšené množstvo telesného tuku spravidla vedie k nadmernej produkcii estrogénu, čo narušuje prirodzený cyklus hormónov. Tento hormonálny chaos môže viesť k nepravidelnej menštruácii, anovulácii (absencia ovulácie) a dokonca k rozvoju polycystických ovárií (PCOS), čo výrazne sťažuje otehotnenie.“
MUDr. Lucie Sovová, špecialistka na reprodukčnú medicínu
Obezita a vliv na menstruační cyklus
U žien s nadváhou alebo obezitou sa častejšie vyskytujú problémy s plodnosťou. Ich menštruačný cyklus môže byť nepravidelný, čo výrazne sťažuje otehotnenie, pretože ovulácia je kľúčovým momentom pre počatie. Ak žena nemá pravidelný cyklus, je ťažké určiť optimálnu dobu pre pohlavný styk. Z toho dôvodu odporúčame v prípade týchto ťažkostí konzultáciu s odborníkom.
Obezita a vplyv na kvalitu spermií
U mužov nadváha a obezita môžu zhoršiť kvalitu spermií. Zvýšené množstvo tukového tkaniva vedie k hormonálnej nerovnováhe, ktorá v tomto prípade ovplyvňuje produkciu testosterónu a ďalších hormónov nevyhnutných pre správnu produkciu spermií. Okrem toho môže obezita spôsobiť aj problémy s pohyblivosťou spermií, čo sťažuje oplodnenie vajíčka.
Riziká spojené s tehotenstvom z dôvodu obezity
Obezita predstavuje riziko aj pre samotné tehotenstvo. Ženy s nadváhou majú vyššie predpoklady komplikácií, ako je gestačný diabetes, vysoký krvný tlak, predčasný pôrod alebo preeklampsia. Okrem toho sa u obéznych žien častejšie pristupuje k pôrodu cisárskym rezom, ktorý môže mať dlhodobé následky pre matku aj dieťa.
Môže byť umelé oplodnenie rizikové pre obézne ženy?
Obezita môže taktiež ovplyvniť úspešnosť umelého oplodnenia (IVF). U obéznych žien sa môžu znižovať šance na úspešné otehotnenie pomocou IVF. Telesná hmotnosť nad odporúčaný limit znižuje kvalitu vajíčok, úspešnosť embryotransferu a zvyšuje riziko zlyhania cyklu. Štúdie ukazujú, že ženy s obezitou majú nižšie šance na úspech IVF než ženy s normálnou hmotnosťou.
Volám sa Petra, mám 34 rokov a s manželom sme sa roky snažili o bábätko. Neplodnosť spojená s nadváhou a hormonálnou nerovnováhou nám bránila v úspechu, ani prvé pokusy o IVF nevyšli. Na odporúčanie našej lekárky som sa rozhodla pre zmenu, schudla som 15 kíl, začala zdravšie žiť a cyklus sa upravil. Verím, že aj vďaka tomu ďalší pokus IVF vyšiel a dnes čakáme naše prvé bábätko. Som vďačná lekárom aj sama sebe, že som to nevzdala.
Ak sa žena rozhodne pre IVF, je dôležité sa pred zahájením liečby venovať optimalizácii telesnej hmotnosti.
Čo môžete urobiť pre zvýšenie šancí na otehotnenie v rámci IVF?
Ak máte nadváhu alebo vás naopak trápi príliš nízka telesná hmotnosť a zvažujete IVF, odporúča sa začať pracovať na zlepšení životného štýlu. Zdravá strava, pravidelný pohyb, a udržovanie zdravej hmotnosti môžu výrazne zvýšiť šance na úspech pri liečbe neplodnosti.
V prípade, že pacientov trápi nadváha a zároveň z nejakého dôvodu dôležitú úlohu hrá aj čas, môžeme túto situáciu riešiť individuálne vhodnou medikáciou. Po starostlivom zvážení, v indikovaných prípadoch pristupujeme na klinikách Repromeda k podpornej liečbe obezity za pomoci preparátov Saxenda alebo Mounjaro.
Ak máte problémy s chudnutím, odporúčame konzultáciu s odborníkom na výživu a endokrinológom, ktorí pomôžu s nastavením ideálneho prístupu k dosiahnutiu zdravej hmotnosti.