Otázka plodnosti bola vždy jednou z najdôležitejších v ľudskej spoločnosti. Párov, ktoré sa snažia o bábätko, ale nedarí sa im, však stále pribúda. Našťastie v dnešnom modernom svete existuje mnoho spôsobov ako plodnosť podporiť a zvýšiť tak šance na narodenie zdravého potomka. Na to, ako podporiť plodnosť žien i mužov sa pozrieme v dnešnom článku.
Čo vašej plodnosti najviac škodí?
Vyšší vek
Šance na bábätko sa s pribúdajúcim vekom znižujú. U žien je dôvodom predovšetkým klesajúci počet a kvalita vajíčok. Vajíčka se totiž vytvorili ešte v dobe pred narodením ženy, v matkinom bruchu. Od tej doby ich zásoba a samozrejme aj kvalita klesá. Mužské spermie sa síce vytvárajú po celý život nové, to však neznamená, že by vek u mužov nehral rolu. Aj mužská schopnosť splodiť zdravého potomka s rastúcim vekom klesá. U žien začína plodnosť výrazne klesať po 35. a u mužov po 40. roku.
Prečítajte si, aká je úspešnosť IVF liečby podľa veku.
Nadváha
Nedávne metaštúdie potvrdili obavy lekárov z negatívneho vplyvu obezity na schopnosť počať bábätko, a to ako u žien, tak u mužov. Nadmerné množstvo tuku v tele totiž stimuluje produkciu estrogénu. Jeho zvýšené hodnoty môžu spôsobovať stratu ovulácie. U mužov zase stoja za problémami s erekciou a zhoršujú množstvo a kvalitu spermií. Aj v prípade, že se pár rozhodne podstúpiť IVF liečbu, môže mu byť lekárom odporučená redukcia váhy z dôvodu zvýšenia úspešnosti.
Fajčenie a alkohol
Ak chcete otehotnieť, mali by ste spoločne s partnerom výrazne obmedziť konzumáciu alkoholu. Ten má totiž na naše telo mnoho negatívnych dopadov. U mužov negatívne ovplyvňuje počet a pohyblivosť spermií. Škodlivé je samozrejme aj fajčenie. Chemikálie obsiahnuté v cigaretovom dyme majú totiž negatívny vplyv na kvalitu ženských vajíčok aj mužských spermií. Svoj dopad má aj fajčenie marihuany. Podľa niektorých výskumov pravidelné konzumovanie marihuany zvyšuje riziko potratu až dvojnásobne.
TIP: Prečítajte si, aké sú možné príčiny opakovaných potratov.
Nedostatok pohybu a nezdravá strava
Prirodzený pohyb a vyvážená strava udržuje naše telo zdravé a v kondícii. Ich absencia sa tak na našom tele prirodzene musí prejaviť. Ak túžite po bábätku, skúste sa naladiť na zdravý životný štýl. Aj malé zmeny môžu mať veľké výsledky. Obmedzte vysoko priemyselne spracované potraviny a skúste ich nahradiť tými prirodzenými a zdravými. Tipy na to, ako si jedlo pripraviť, aby bolo nielen zdravé, ale aj dobré, nájdete v našej klientskej zóne. Taktiež do svojho života zaraďte pravidelný pohyb. Aj 40 minút chôdze denne pomôže rozprúdiť vaše telo.
Ako sa dá podporiť plodnosť u žien a mužov?
V predchádzajúcich riadkoch sme si povedali, čomu sa pri snahách o bábätko vyhnúť. Ako ale svoju schopnosť otehotnieť zlepšiť?
Zistite, kedy máte ovuláciu
Otehotnieť môžete len pár dní v mesiaci a to v dobe ovulácie a krátko po nej. Spoľahlivejšou metódou než počítanie plodných dní sú ovulačné testy, ktoré presne určia ideálnu dobu pre počatie bábätka.
Celostná medicína vie robiť zázraky
Tradičná čínska medicína je stará niekoľko tisíc rokov. Preto ponúka mnoho možností, ktoré vám môžu pomôcť na vašej ceste za vytúženým potomkom. Nesiahnete vedľa, ak vyskúšate akupunktúru, bylinnú terapiu alebo napríklad medicínske huby.
Držanie tela môže ovplyvniť plodnosť
Pravidelná fyzická aktivita je prospešná pre celkové zdravie a môže tiež podporiť plodnosť. Niektoré problémy s plodnosťou môže naviac spôsobovať nesprávne držanie tela. Skúste sa obrátiť na fyzioterapeuta, ktorý vaše telo preverí. Vyskúšať môžete aj reprodukčnú jogu, ktorá harmonizuje telo aj myseľ a pomáha k funkcii ženských orgánov. Dôležité je ale nájsť správnu rovnováhu, pretože príliš intenzívne cvičenie môže mať na plodnosť opačný účinok.
Vitamíny a minerály
Doplnky stravy s vitamínmi a minerálmi môžu podporiť najmä mužskú plodnosť. Hľadajte antioxidanty ako vitamín C a E, selén a zinok, ktoré môžu zlepšiť kvalitu spermií. Ženy by zase nemali zabúdať na užívanie kyseliny listovej.
Psychická pohoda
Stres a psychická nevyrovnanosť môžu negatívne ovplyvniť plodnosť u oboch pohlaví. Praktiky ako meditácia, joga alebo terapia môžu pomôcť zlepšiť psychickú pohodu a tým aj plodnosť.
Nechajte si otestovať plodnosť
Starostlivosť o našu plodnosť by mala patriť k základnej prevencii. Prvým krokom môže byť vyšetrenie plodnosti. U mužov je to spermiogram, teda mikroskopická analýza ejakulátu. K jeho vyhodnoteniu stačí len odovzdať vzorku spermatu odobratý pri masturbácii. Výsledky prezradia objem a koncentráciu spermií, ich celkový počet, tvar, pohyblivosť a životaschopnosť. Dôležité je aj pH.
Ženy zase môžu otestovať svoju zásobu vajíčok pomocou Femme testu. K jeho vykonaniu stačí jeden odber krvi. Následná analýza následne prezradí hodnoty AMH alebo Antimülleriánskeho hormónu, ktorý priamo ukáže, koľko vajíčok žene ešte ostáva. Test odhaľuje aj TSH a prolaktín.
Chcete tiež zistiť viac o vašej plodnosti alebo sa už o bábätko snažíte, ale stále sa nedarí? Obráťte sa na náš tím odborníkov v Brne alebo v Ostrave. Sme tu pre vás, aby sme vám pomohli splniť váš sen o úplnej rodine.