Medzi najčastejšie konzumentov marihuany patrí nielen v Českej republike predovšetkým muži v plodnom veku. Pozornosť vedcov sa tak často zameriava na to, ako moc takzvané „fajčenie trávy“ ovplyvňuje ich reprodukčné možnosti – od kvality spermií a ich schopnosti oplodniť ženské vajíčko až po prípadný vplyv na ženino tehotenstva.
Konope je jednou z najstarších kultúrnych plodín, ktorú ľudstvo využíva prinajmenšom 12 000 rokov. Vyvinula sa na juhozápadných svahoch Himaláje, odkiaľ sa rozšírila prakticky do celého sveta. Marihuanu preukázateľne poznali už naši dávni predkovia, od pravekých zberačov a lovcov až po neolitickej poľnohospodárov. Zmieňuje sa o nej dokonca Biblia aj staroindickej védy.
„Marihuana sa po tisícročia široko používala pre liečebné a spirituálne účinky. V Európe už Gréci, Vikingovia aj iné národy v histórii používali konope na zmiernenie bolesti pri pôrode, zranenia či proti bolestiam zubov. Nebezpečnú drogu z nej urobila až hystéria v postmodernej dobe. Až v posledných rokoch sa konečne lekárske použitie marihuany opäť objavuje u najrôznejších diagnóz. Hoci jej používanie nie je celkom bez rizika, vieme, že spoločenská škodlivosť v porovnaní s alkoholom je neporovnateľne nižšia, „ vysvetľuje Kateřina Veselá, lekárka a riaditeľka reprodukčné kliniky Repromeda. „Čo sa však týka ľudského reprodukčného zdravia, objavujú sa dôkazy o tom, že pravidelné užívanie marihuany pre neho môže mať závažné negatívne dôsledky,“ upresňuje.
Pravidelné fajčenie marihuany zvyšuje riziko potratu až dvojnásobne
Znepokojujúce výsledky priniesol vlaňajší výskum univerzity v Bostone, ktorý ukázal, že konzumenti marihuany môžu mať s reprodukciou závažné ťažkosti. Do štúdie sa zapojilo na 1400 dvojíc, ktoré sa rozhodli otehotnieť. Bolo pritom zistené, že muži, ktorí si doprajú konzumácii marihuany aspoň raz týždenne, vystavujú svoje partnerky až dvakrát vyššiemu riziku samovoľného potratu. Hlavným dôvodom týchto potratov bola pravdepodobne degenerácie spermií v dôsledku fajčenia konope. Poškodená spermia vajíčko síce dovedie oplodniť, jej vady ale zabráni správnemu vývoju plodu a dôjde k potratu.
Vedci z rímskej Univerzity Tor Vergata vydali koncom roka 2019 štúdiu, ktorá popisuje vplyv kanabinoidov, teda látok obsiahnutých v rastlinách konope, na ľudský kanabinoidných systém, ktorý má kľúčový vplyv na celý rad životných funkcií vrátane príjmu potravy či rozmnožovanie. Počas výskumu sa zistilo, že kanabinoidy zohrávajú zásadnú úlohu pri vzniku nových spermií a každé narušenie systému tvorby spermií vedie k poruche mužskej plodnosti.
„U pravidelných užívateľov marihuany môže dochádzať k potratom. K počatia často ale vôbec nedôjde, lebo je znížená tak pohyblivosť, tak i prežívanie spermií. Pravidelným fajčiarom preto odporúčame sa proti počatiu chrániť a snahu o dieťa začať až po určitej dobe abstinencie, „ uzatvára Kateřina Veselá.