Všade okolo seba počúvate, že ak chcete otehotnieť musíte zdravo jesť, cvičiť, nefajčiť, nepiť, vyhýbať sa stresu a záťaži. Je ešte niečo, čo môžete pre seba urobiť pred tým, než sa rozhodnete navštíviť lekára? Pokúste sa uviesť do rovnováhy vaše pohlavné hormóny, vaše hormóny plodnosti – estrogén a progesterón.
Estrogén a progesterón. Hormóny ovplyvňujúce vaše telo i myseľ
Estrogén a progesterón, tieto dve najdôležitejšie chemické látky vylučujúce sa v ženskom tele a vznikajúce prevažne vo vaječníkoch, majú nemalý vplyv na váš psychický i fyzický stav. Aby bolo vaše telo v harmónii, musia oba tieto hormóny, z ktorých každý plní rozličnú úlohu, pracovať synchrónne, byť v rovnováhe.
Váš menštruačný cyklus, rovnako ako rast a dozrievanie pohlavných hormónov riadi základný ženský hormón estrogén. Tento hormón sa tiež stará o vaše ženské tvary, plné prsia, oblé boky a každý mesiac pripravuje vašu maternicu na zahniezdenie oplodneného vajíčka.
Progesterón predstavuje hormón, ktorý počas vášho menštruačného cyklu spúšťa ovuláciu. A rovnako ako estrogén pripravuje vašu maternicu na úspešné zahniezdenie vajíčka. Ak vajíčko nie je oplodnené, progesterón sa prestane tvoriť a nastáva menštruácia. V prípade, že k oplodneniu vajíčka dôjde, žlté teliesko vaječníkov produkuje progesterón aj naďalej, a to až do 12. týždňa tehotenstva. V tehotenstve ho ďalej produkuje placenta.
Vek a hormóny.
Ak máte viac ako 35 rokov, produkcia oboch týchto hormónov sa začne znižovať. Hladina progesterónu však často klesá rýchlejšie ako hladina estrogénu (estrogénová dominancia). Táto dominancia estrogénu u vás môže spôsobovať napríklad únavu, zmenu nálad, priberanie na váhe (predovšetkým v oblasti brucha) a samozrejme aj zdravotné komplikácie ako napríklad cysty na vaječníkoch, predmenštruačný syndróm, nádorové ochorenia, potrat alebo dokonca aj neplodnosť.
Ako teda uviesť estrogén a progesterón do rovnováhy?
Nielen vek, ale aj stres a prostredie, v ktorom žijeme môžu zásadne ovplyvniť rovnovážnu hladinu týchto hormónov.
Pre ich správnu funkciu je dôležité obohatiť váš jedálniček o tie správne antioxidanty, vitamíny, minerály a stopové prvky. Často si doprajte ryby, strukoviny, obilniny, sóju, tekvicové a slnečnicové semienka, špenát, čierne ríbezle, ďatle, vodný melón, maliny, brusnice, ryžu, chudé hovädzie a bravčové mäso alebo hovädziu pečeň. Z vášho dňa naopak vyraďte tučné a sladké pokrmy a škodliviny (alkohol, drogy, cigarety), ich konzumáciou a užívaním zabraňujete vstrebávaniu dôležitých minerálov a vitamínov do vášho tela. Vyskúšajte tiež hormonálnu jogovú terapiu, ktorá celkovo zregeneruje a omladí váš organizmus.
Ak sa niekedy pred menštruáciou cítite podráždená a bez nálady, môže za to práve nízka hladina estrogénu a progesterónu. V takom prípade môžu pomôcť napríklad bylinky – ľubovník alebo alchemilka.
Chcete vedieť, či je vaše telo v poriadku a pripravené na počatie? Objednajte sa na odber krvi na zistenie tzv. Hormonálneho profilu.