EndomeTRIO

Čo je to endometrium?

Endometrium je slizničná vrstva maternice, v ktorej sa uchytí oplodnené vajíčko. Endometrium alebo sliznice maternice, nachádzajúce sa v najvnútornejšej časti maternicovej steny, je teda kľúčovým faktorom pre úspešné otehotnenie. Sliznice maternice sa bežne hodnotí pomocou ultrazvuku, ten však posúdi iba jej výšku a štruktúru, dôležitá je ale aj jej bakteriálna flóra (mikrobióm) a tzv. implantačné okno, teda vhodný čas na transfer embrya do maternice.

Vplyvom hormonálnej nerovnováhy v tele ženy (dominancia estrogénu nad progesterónom) sa môže stať, že sliznica maternice rastie aj mimo maternice. V takom prípade sa jedná o ochorenie zvané endometrióza.

Baktérie v maternici zabraňujú úspešnému zahniezdeniu embrya.

Rovnováha baktérií v endometriu je dôležitá pre úspešnú implantáciu embrya. Pokiaľ sa v maternici vyskytujú patogénne baktérie, môže byť táto rovnováha narušená. Test nesúci názov ALICE (Analysis of Infectious Chronic Endometritis) dokáže prítomnosť týchto baktérií spôsobujúcich chronické zápaly odhaliť. Tieto zápaly vyskytujúce sa až u 30% neplodných pacientok môžu byť aj jednou z príčin opakovaných potratov. Vhodne zvolenou liečbou je však možné túto situáciu vyriešiť.

Odobratím vzorky sliznice maternice a jej následnou analýzou pomocou sekvenovania novej generácie (NGS) možno odhaliť aj iné baktérie zapríčiňujúce neplodnosť ženy. Kompletný prehľad o zložení sliznice maternice dokáže poskytnúť test EMMA (Endometrial Microbiome Metagenomic Analysis). V prípade neoptimálneho zastúpenia baktérií navrhne vhodnú liečbu antibiotikami alebo probiotikami. V teste EMMA je zahrnutý aj test ALICE.

Je ten správny čas na transfer embrya?

Opakované neúspešné embryotransfery môžu byť pre ženu náročné, a to tak po fyzickej, ako aj psychickej stránke. Hoci liečený pár prešiel radom testov a ich embryá sú podľa výsledkov preimplantačného genetického testovania pripravená na prenos do maternice, sliznice maternice na tento transfer pripravená byť nemusí.

Implantačné okno, teda presný čas, kedy je sliznica maternice pripravená na uhniezdenie embrya dokáže určiť test ERA (Endometrial Receptivity Analysis). Jeho výsledky pomôžu tiež stanoviť vhodnú hormonálnu prípravu aj jej dĺžku. S využitím tohto testu je u pacientok s opakovaným zlyhaním implantácie (uhniezdenia) dosiahnuté 73% úspešnosti implantácie (Implantation Rate).

Ďalšie metódy testovania zrelosti Endometria

Dohodnite si s nami nezáväznú konzultáciu

A urobte prvý krok na ceste za dieťaťom. Lekár s vami prediskutuje všetko, čo vás zaujíma, a navrhne vám ďalší postup.

Brno, Studentská 812/6, CZ

Vaše otázky zodpovieme Po-Pi, 7-18 hodín.

Pohotovosť +420 602 592 842
Ostrava, Dr. Slabihoudka 6232/11, CZ

Vaše otázky zodpovieme Po-Pi, 7-15 hodín.

Pohotovosť +420 606 029 983
Brno, Studentská 812/6, CZ

Vaše otázky zodpovieme Po-Pi, 7-18 hodín.

Pohotovosť +420 602 592 842

Zobraziť na mape

Ostrava, Dr. Slabihoudka 6232/11, CZ

Vaše otázky zodpovieme Po-Pi, 7-15 hodín.

Pohotovosť +420 606 029 983

Zobraziť na mape

Splňte si sen o kompletní rodině

Chcete se objednat nebo na něco zeptat? Vyplňte následující formulář a my se vám co nejdříve ozveme.

* Povinné položky
Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

Splňte si sen o kompletnej rodine

Chcete sa objednať alebo na niečo opýtať? Vyplňte nasledujúci formulár a my sa vám čo najskôr ozveme.

* Povinné položky
Odoslaním formulára súhlasíte so spracovaním osobných údajov.