Kyselina listová, známa taktiež ako vitamín B9, je jedným z najdôležitejších vitamínov pre ženy plánujúcich tehotenstvo. Hrá totiž zásadnú úlohu v prevencii vrodených vád plodu a podporuje správny vývoj nervového systému dieťaťa. Jej význam preto netreba podceňovať. Kde ju nájdeme a koľko jej naše telo potrebuje?
Kyselina listová a jej účinky
Kyselina listová je nevyhnutná pre tvorbu DNA a RNA, čo sú základné stavebné kamene našich buniek. Tento vitamín je nevyhnutný pre správne delenie buniek. To je mimoriadne dôležité počas rýchleho rastu plodu v prvých týždňoch tehotenstva. Nedostatok kyseliny listovej môže viesť k vážnym vývojovým vadám, ako je napríklad rázštep chrbtice. Okrem toho má kyselina listová pozitívny vplyv na tvorbu červených krviniek a znižuje riziko anémie.
Kyselina listová pred otehotnením
Pred otehotnením sa vitamín B9 stará predovšetkým o správny priebeh ovulácie. V tejto dobe by sme jej však mali mať dostatok z pestrej a zdravej stravy. Začať s užívaním kyseliny listovej vo forme doplnkov stravy je ale potrebné ešte pred zahájením snáh o bábätko. Ideálna doba je najmenej tri mesiace pred plánovaným počatím. Vďaka tomu se totiž zaistí, že vaše telo má kyseliny listovej dostatok. To pomáha znížiť riziko vrodených vád už v raných fázach tehotenstva, kedy si ešte ani nemusíte byť vedomá toho, že ste tehotná.
Kyselina listová v tehotenstve
Počas tehotenstva, najmä v prvom trimestri, je nutnosť kyseliny listovej ešte vyššia. V tomto období dochádza k najrýchlejšiemu rastu a vývoju plodu. Kyselina listová se stará o tvorbu nových buniek, správny rast plodu, vývoj orgánov a mozgu budúceho bábätka. Naopak nedostatok kyseliny listovej môže mať vážne následky, ako je narodenie dieťatka s rázštepom chrbtice alebo podnebia. Je preto dôležité pokračovať v jej užívaní aj po potvrdení tehotenstva.
Kyselina listová pri IVF liečbe
Pre ženy, ktoré sa snažia o bábätko s využitím asistovanej reprodukcie, je kyselina listová rovnako veľmi dôležitá. Jej optimálna hladina zvyšuje šancu na úspešné uchytenie embrya a znižuje riziko komplikácií počas tehotenstva. Každá fáza IVF liečby je nesmierne dôležitá a citlivá na akékoľvek podnety. Správna príprava tela, vrátane dostatočnej hladiny vitamínu B9, preto môže výsledky liečby významne ovplyvniť.
V akých potravinách nájdete kyselinu listovú?
Najviac tohoto vitamínu obsahuje tmavozelená zelenina. Medzi tie na B9 najbohatšie potraviny patrí špenát, kapusta alebo brokolica. Vysoké koncentrácie obsahuje aj špargľa, citrusy, ako napríklad pomaranče a grapefruity alebo avokádo. Zabúdať by ste nemala ani na všeobecne veľmi prospešné strukoviny ako je šošovica alebo fazuľa, orechy a semienka. Ideálnou voľbou sú aj celozrnné potraviny. Prirodzené zdroje kyseliny listovej sú veľmi dôležité, ale pre dosiahnutie optimálnych hladín sa odporúča doplňovať kyselinu listovú formou doplnkov, pretože vstrebateľnosť folátu z potravy môže byť premenlivá.
Koľko kyseliny užívať?
Dostatočné množstvo kyseliny listovej by nemali mať zaistené iba ženy, ktoré plánujú bábätko, sú tehotné alebo koja. Naopak, približne 400 mikrogramov kyseliny listovej by denne mala prijať každá z nás. Pri snahách o bábätko, tehotenstve a kojení by sa malo toto množstvo len zvýšiť, a to na 600 až 800 mikrogramov. V prípade, že máte zvýšené riziko vrodených vád, napríklad kvôli genetickej predispozícii, môže vám lekár odporučiť dávky ešte vyššie. Ideálne je kombinovať kyselinu listovú s vitamínom B12, ten nájdete predovšetkým v mäse, vajciach, mlieku a mliečnych výrobkoch.
Aké ďalšie potraviny a vitamíny užívať na podporu otehotnenia?
Okrem kyseliny listovej je pri snahách o bábätko a následné tehotenstvo dôležité najmä železo. Vyvíjajúci sa plod ho spotrebuje naozaj veľa, ak ste tehotná, mala by ste príjem železa zvýšiť. Jeho nedostatok totiž môže spôsobiť najrôznejšie komplikácie. Medzi potraviny bohaté na železo patrí červené mäso, špenát, strukoviny, ovsené vločky a alebo napríklad marhule.
Dôležitý je ale aj vitamín D, ktorý podporuje imunitný systém a zdravie kostí. Vitamín E ďalej funguje ako antioxidant a podporuje zdravie reprodukčných orgánov. Omega-3 mastné kyseliny majú zas pozitívny vplyv na hormonálnu rovnováhu a vývoj mozgu plodu. K optimálnej funkcii imunitného systému prispieva zinok, ktorý tiež podporuje plodnosť. Selén potom chráni bunky pred oxidatívnym stresom a podporuje zdravý vývoj embrya.
TIP: Zistite, ako správnou stravou prispieť k počatiu. Čo radí nutričná poradkyňa?
Nie je ale potrebné všetky tieto vitamíny užívať vo forme doplnkov stravy. Ideálna je pestrá a vyvážená strava, ktorá je alfou a omegou nášho zdravia. Vhodným postupom je preto krvný test, ktorý prezradí, aké vitamíny vášmu telu chýbajú. Ich doplnenie potom môže výrazne zvýšiť vaše šance na úspešné počatie a zdravé tehotenstvo. Ak potrebujete pomocnú ruku, ktorá vám ukáže, ako sa stravovať prirodzene zdravo bez zbytočného trápenia, obráťte sa na našu nutričnú poradkyňu. Jej jedálničky sú založené na primárnych surovinách a správnej kombinácii potravín, ktoré zaisťujú optimálne vstrebávanie živín a podporujú zdravé trávenie.