Minulý týždeň sme písali o najväčších mýtoch, ktoré sa týkajú spermií. Dnes sme sa zamerali na niekoľko babských rád, ktoré sú ale tiež mýty. Niektoré radí, ako zaručene otehotnieť, iné naopak prinášajú odporúčania, ktoré otehotneniu celkom iste zabráni.
Kde je pravda, a je možné, sa na niektoré z týchto odporúčaní spoľahnúť?
1. Pri prvom pohlavnom styku dievča nikdy neotehotnie.
Toto je mýtus. K otehotneniu stačí jeden jediný nechránený pohlavný styk uskutočnený v období ovulácie. A ani prvý pohlavný styk v tomto smere nie je výnimka.
2. Ak dôjde k styku počas menštruácie, potom tehotenstvo nehrozí.
Mýtus / Pravda. Pri krvácaní v obvyklom termíne menštruácie u ženy k otehotneniu nemôže dôjsť, ale výnimočne, skôr v raritných prípadoch, môže žena otehotnieť pri krvácaní, a to najmä vtedy, keď sa zamenia krvácania menštruačné a ovulačné.
3. Keď chce dvojica počať, je dobré, aby ihneď po styku žena zdvihla nohy nad hlavu, tým ejakulát sa spermiami natečie k vajíčku a spermiám to uľahčí preniknutie do vajíčka.
Toto je ďalší z častých mýtov. Zdvihnutie nôh nad hlavu, stojka ani nič podobné nezvýši pravdepodobnosť otehotnenia. Spermie sú uspôsobené na to, aby sa k vajíčku dostali vlastným pohybom a tento spôsob napomáhania doputování spermií k vajíčku je úplne zbytočný a vznik tehotenstva nijako nezvýši. Ak dvojica nemôže počať prirodzenou cestou je vhodná konzultácia s lekárom. Čím skôr sa prípadne s liečbou začne, tým má dvojica vyššiu šancu na to, že tehotenstvo vznikne. Na vine samozrejme môže mať aj zlá pohyblivosť spermií, ale tým, že sa žena položí na chrbát a dá nohy hore, im bohužiaľ nepomôže. Pár by mal oveľa skôr vyhľadať pomoc lekára, ktorý dokáže určiť, či kvalita spermií na oplodnenie stačí.
4. Tehotenstvo celkom iste zabráni, keď si žena po styku prevedie výplach pošvy octovou vodou.
Mýtus. Pokiaľ dôjde k nechránenému pohlavnému styku, alebo k zlyhaniu antikoncepcie, napríklad k pretrhnutiu kondómu, je možné dôjsť do lekárne a zakúpiť núdzovú antikoncepciu. Postkoitálná antikoncepcie je k dostaniu aj bez receptu. Avšak, táto antikoncepcia nie je určená pre pravidelné používanie a je skutočne len riešením v núdzi.
5. Na zabránenie tehotenstva dôjde vtedy, keď žena počas styku neprežije vyvrcholenie, a naopak, ak žena chce otehotnieť, je potrebné, aby dosiahla vyvrcholenie.
Samozrejme veľký mýtus! Ak by k otehotneniu bolo nutné vyvrcholenie, mnoho žien by sa svojho potomka nikdy nedočkalo. Sú ženy, ktoré vyvrcholenie nedosiahli nikdy v živote, a napriek tomu sú aj niekoľkonásobnými matkami. Vyvrcholení nie je podmienkou otehotnenie a naopak, zabránenie vyvrcholenie nie je antikoncepčnou metódou.
6. Za neplodnosťou ženy stojí to, že z nej spermie po nechránenom styku zakaždým vytečie.
Toto je samozrejme mýtus. To, že spermie po styku vyteká z pošvy, je úplne normálne, fyziologické. Nie je možné, aby sa v žene nejako hromadilo, či sa do nej vstrebávalo. A aj napriek tomu, že žena pozoruje vytekaniu, nič nestojí v ceste tomu, aby otehotnela. Ovšem zase tu platí, že musia byť splnené všetky podmienky k prirodzenému počatiu u oboch partnerov a opäť platí, že ak sa dvojici otehotneniu dlhodobo nedarí, je vhodná konzultácia s lekárom, prípadne začatí liečby.