Transfer embrya je posledným krokom a tiež pomyselným vrcholom IVF liečby. Jeho úspech či neúspech rozhodne o tom, či sa na tehotenskom teste objavia vytúžené dve čiarky a bruško sa začne čoskoro zaguľacovať. Ide vlastne o prenesenie embrya vzniknutého pomocou asistovanej reprodukcie do maternice ženy. Aký je rozdiel medzi transferom a kryoembryotransferom? Čo vás čaká a ako sa správať po zákroku?
Kryoembryotransfer je novým štandardom
Po hormonálnej stimulácii a odbere vajíčok je ďalším krokom IVF liečby práve transfer embrya. To je ideálne zaviesť do maternice v štádiu blastocysty, teda 5. až 6. deň ich vývoja. Predtým sa primárne využíval takzvaný čerstvý transfer. Po kultivácii v laboratóriu sa embryo pripravilo k transferu a zmrazili sa len zvyšné embryá. Po zavedeniu predimplantačného genetického testovania embryí sa ale zmrazenie embryí a následný kryoembryotransfer stal absolútnym štandardom. V tomto prípade je KET z časových dôvodov jedinou možnosťou. Genetické vyšetrenie embryí totiž trvá približne tri týždne.
Kedy a ako sa vykonáva kryoembryotransfer
Predimplantačné genetické testovanie aneuploidií výrazne zvyšuje úspešnosť otehotnenia, a preto ho v súčasnosti vykonávame u väčšiny našich pacientov. Vďaka tomuto vyšetreniu môžeme pre transfer do maternice vybrať embryo s normálnym počtom chromozómov. Teda také embryo, ktoré má najvyššiu šancu na úspešné uhniezdenie a zdravý vývoj. Testovanie monogénnych ochorení zase umožňuje vybrať zdravé embryo bez konkrétnej genetickej záťaže. Predimplantačné genetické testovanie tak znižuje počet cyklov potrebných k otehotneniu a narodeniu zdravého bábätka.
Ďalšou výhodou KETu je časové odloženie transferu do nasledujúcich prirodzených cyklov ženy. Tie už nie sú zaťažené hormonálnou stimuláciou, nutnou pre zisk vajíčok. V nasledujúcich cykloch sme tak spravidla schopní dosiahnuť lepšiu pripravenosť sliznice maternice pre prijatie embrya.
Ako transfer prebieha a ako sa na neho pripraviť?
Pre väčšiu bezpečnosť celého procesu používame witnessing systém. Pred zahájením transferu teda skontrolujeme vašu identitu podľa náramku s QR kódom, ktorý dostanete na recepcii. Overenie identity embrya i celý priebeh transferu, teda zavedenie embrya pomocou katétra do maternice, môžete sledovať tiež zblízka na obrazovke.
Na rozdiel od odberu vajíčok, ktorý prebieha v celkovej anestézii sa transfer vykonáva pri plnom vedomí a pre absolútnu väčšinu žien je úplne bezbolestný. Môžete si tak celý moment prežiť spoločne s partnerom pri relaxačnej hudbe a spoločne vnímať moment, kedy možno práve vzniká nový život.
Vo všeobecnosti sa na transfer nie je nutné nijak pripravovať. Môžete ale využiť akupunktúru, ktorá pomôže uvoľniť sa a podporí následné uhniezdenie embrya.
Ako sa správať po transfere a ako zistiť, že bol KET úspešný?
Po transfere embrya by ste mala dodržovať kľudový režim. Nie je síce nutné vyložene ležať v posteli, ale určite sa vyhnite nadmernej fyzickej aktivite. Nezdvíhajte ťažké veci a na chvíľu vynechajte horúce kúpele či návštevu sauny. Jednoducho relaxujte, či už doma pri knižke, obľúbenom seriáli alebo prechádzkou.
14 dní po transfere si urobíte tehotenský test. Ak sa na ňom objavia dve čiarky, test je pozitívny a my vás pozveme na odber krvi a ultrazvukové vyšetrenie. V prípade tehotenstva vás budeme na klinike sledovať až po srdcovú akciu plodu, následne vás odovzdáme do starostlivosti vášmu ošetrujúcemu gynekológovi do tehotenskej poradne. Ak sa aj napriek uchyteniu embrya otehotnieť opakovane nedarí, môžete spoločne s lekárom zvážiť ďalší možnosti. Problém môže spôsobovať sliznica maternice, ktorá nemusí byť na transfer dostatočne pripravená. V tomto smere môžu pomôcť testy, ktoré určia optimálny čas pre transfer.
Trápia vás problémy s počatím bábätka? Objednajte sa telefonicky alebo cez kontaktný formulár na kliniku do Brna alebo Ostravy. Pomôžeme odhaliť dôvody vašej neplodnosti a pomôžeme vám k vytúženému bábätku.