Ovariálny hyperstimulačný syndróm (OHSS) je komplikácia, s ktorou sa môžu stretnúť ženy podstupujúce hormonálnu stimuláciu v rámci asistovanej reprodukcie. Moderné stimulačné preparáty, priebežné kontroly a vhodne nastavený liečebný plán však môžu jeho riziko minimalizovať. Ako sa syndróm prejavuje a aké sú jeho riziká?
Čo to je OHSS
Súčasťou každého IVF cyklu je hormonálna stimulácia, ktorá spôsobí, že vo vaječníkoch ženy dozreje vyšší počet vajíčok než v prirodzenom cykle. Aj napriek tomu, že je ženské telo najvyššej dávke hormónov vystavené v priebehu tehotenstva a pri hormonálnej stimulácii dosahujú hladiny hormónov len zlomok percenta týchto hodnôt, môže sa stať, že reakcia vaječníkov je zvýšená.
Práve nadmernú reakciu vaječníkov na hormonálnu stimuláciu označujeme ako hyperstimulačný syndróm. Ak je však stimulácia vedená skúseným profesionálom, je toto riziko veľmi malé.
Príznaky a riziká OHSS
Príznaky OHSS sa môžu líšiť podľa závažnosti stavu. Mierny hyperstimulačný syndróm sa prejavuje nadúvaním, nevoľnosťou a bolesťou brucha. Medzi stredne ťažké príznaky potom radíme zvracanie, hnačku, rýchly nárast hmotnosti a zväčšenie brucha. Ťažké formy OHSS môžu viesť k silnej bolesti brucha, tvorbe krvných zrazenín a zhoršenie funkcie pečene a obličiek.
Je preto veľmi dôležité zvoliť kliniku, ktorá k problému pristupuje zodpovedne, priebeh stimulácie dôsledne monitoruje a používa najmodernejšie stimulačné preparáty. Práve vďaka nim je riziko hyperstimulačného syndrómu minimálne. OHSS sa u našich pacientiek objavuje vo veľmi ojedinelých prípadoch, sú to len zlomky percenta.
MUDr. Kateřina Veselá, Ph.D., riaditeľka kliniky
Kedy sa najčastejšie prejavuje OHSS?
Aj napriek tomu, že nie je možné presne predvídať, či sa u ženy OHSS rozvine či nie, existujú ženy, u ktorých je riziko vyššie. Medzi ne patria ženy s polycystickými vaječníkmi alebo genetickou predispozíciou, veľmi mladé a štíhle ženy, ale aj tie, ktoré už v minulosti OHSS prekonali.
Najčastejšie sa syndróm prejavuje po ovulačnej injekcii alebo po embryotransfere v rámci IVF cyklu. Prvé príznaky môžu začať obvykle po ovulačnej injekcii (najčastejšie hCG injekcia), ktorá je použitá k dozrievaniu folikulov a k uvoľneniu vajíčok, alebo po transfere embryí, ak došlo k tehotenstvu.
Liečba OHSS a aké sú preventívne opatrenia?
Syndróm sa diagnostikuje na základe ultrazvukového vyšetrenia a krvných testov. Liečba príčin bohužiaľ neexistuje, sústredí sa preto na zmiernenie príznakov, úľavu od bolesti a podporu správneho fungovania tela ženy. Dobrou správou v tomto ohľade je, že ovariálny hyperstimulačný syndróm s postupom času odoznie sám.
U miernych foriem obvykle stačí kľud na lôžku, dostatočný príjem tekutín a sledovanie stavu. U stredne ťažkých a ťažkých foriem môže byť nutná lekárska pomoc. Najlepšou prevenciou je dôsledné nastavenie stimulačného protokolu.
OHSS je síce nepríjemná a niekedy aj závažná komplikácia, ale vďaka moderným preparátom a skúsenému lekárskemu personálu sa väčšine prípadov dá úspešne predchádzať alebo ich efektívne zvládnuť. Ak sa obávate rizika OHSS alebo máte akékoľvek otázky vo veci vášho liečebného plánu, neváhajte sa obrátiť na našich odborníkov v Repromede, ktorí vám radi poskytnú potrebné informácie a podporu.