Ženská plodnosť je komplexná téma, ktorá je ovplyvnená mnohými faktormi. Jedným z tých najdôležitejších je vek. Aké sú šance na prirodzené počatie po 40. narodeninách a ako v tomto smere môže pomôcť asistovaná reprodukcia?
Aké sú šance na otehotnenie po štyridsiatke?
Reprodukčný vek ženy sa obvykle vzťahuje na obdobie od prvej do poslednej menštruácie. Na rozdiel od mužov, ktorým sa spermie tvoria po celý život nové, majú ženy zásobu vajíčok vytvorenú už v prenatálnom štádiu. Vajíčka sú teda o niekoľko mesiacov staršie než žena sama.
Preto je z biologického pohľadu ženské telo najlepšie pripravené na tehotenstvo v mladej dospelosti, ideálny biologický vek prvorodičky je tak približne 25 rokov. Už po 30. roku dochádza u žien k postupnému znižovaniu plodnosti. Kvalita a množstvo vajíčok začne totiž postupne klesať. Po 40. roku však už klesá významne. Tehotenstvo ako také však určite nie je vylúčené. Avšak šance na prirodzené počatie sa pohybujú okolo piatich percent. TIP: Prečítajte si kompletný článok o tom, ako vek ovplyvňuje plodnosť ženy.
Tehotenstvo po 40. roku nie je bez rizika
Vyšší vek nastávajúcej maminky je spojený s vyšším rizikom komplikácií počas tehotenstva, ale aj s vyššou mierou výskytu genetických vád u bábätka. Riziko, že sa dvadsaťpäťročnej žene narodí dieťa s Downovým syndrómom je 1 ku 1350. Štyridsaťročná tehotná žena ale čelí v prípade Downovho syndrómu riziku 1 ku 100, o štyri roky neskôr dokonca 1 ku 30. Ženám preto odporúčame vykonať neinvazívny test PrenatalAdvance, ktorý z krvi tehotnej ženy deteguje najčastejšie odchýlky v chromozómoch plodu už od desiateho týždňa tehotenstva.
TIP: Prečítajte si viac o ženských a mužských chromozómoch.
Ísť či neísť na IVF liečbu?
Rozhodnutie, či podstúpiť IVF liečbu či nie, je vždy len na danom páre. Pre páry vo vyššom reprodukčnom veku však môže byť vhodnou voľbou. Nádeje na prirodzené počatie zdravého bábätka se totiž znižujú a tak je asistovaná reprodukcia jednou z možností, ako sa vytúženého bábätka dočkať.
Aké sú podmienky a ceny pre pacientov vo veku 40?
V Českej republike spolufinancujú zdravotné poisťovne liečbu neplodnosti ženám od 22. do 40. narodenín. IVF liečbu je však možné podstúpiť aj neskôr. Zákon totiž povoľuje vykonávať metódy asistovanej reprodukcie až do 49. narodenín. Je však potrebné myslieť na to, že nielen pravdepodobnosť prirodzeného počatia, ale aj úspešnosť liečby s pribúdajúcim vekom klesá.
Ako prebieha IVF liečba
IVF liečba začína radom predbežných testov a vyšetrení, ktoré pomáhajú zistiť príčinu problému s otehotnením a na základe výsledkov stanoviť optimálnu liečbu. V prípade žien po 40. roku je zásadné testovať množstvo a kvalitu vajíčok. K tomuto účelu slúži Femme test. Ten z odobratej vzorky krvi stanoví hladinu AMH alebo Antimülleriánskeho hormónu, ktorý priamo súvisí so zásobou vajíčok. Sústredí sa tiež na TSH a prolaktín.
Ak výsledky testovania prezradia, že vajíčka sú málo kvalitné a opakovane sa nedarí, aby sa z nich vyvinulo zdravé embryo, môže byť žene odporučená liečba s využitím darovaných vajíčok. V procese umelého oplodnenia by teda bola vynechaná hormonálna stimulácia ženy s cieľom získania optimálneho počtu vajíčok k oplodneniu. Túto stimuláciu by podstupovala potenciálna darkyňa. Získané vajíčka by sa následne oplodnili partnerovými spermiami a vzniknuté embryo by bolo následne transferované žene do maternice.
TIP: Zistite viac o priebehu umelého oplodnenia.
Máte okolo 40 rokov a snažíte sa o bábätko? Nestrácajte zbytočne čas a obráťte sa na Repromedu. Sme klinika pre liečbu neplodnosti s viac ako 24 rokmi skúseností. Náš tím odborníkov na asistovanú reprodukciu je tu pre vás na pobočkách v Brne a Ostrave, aby vám pomohol splniť sen o bábätku vo vašom náručí.