Čo všetko môže ovplyvniť vašu schopnosť otehotnieť? Kedy je teda najlepší čas začať sa snažiť a ako vlastne prebieha menštruačný cyklus? Zvýšte svoje šance na bábätko pomocou babských rád, ale vyhnite sa vyvráteným mýtom.
Cyklus ženskej plodnosti – čo by ste mali vedieť?
Menštruácia je prvou fázou menštruačného cyklu. Začína sa prvým dňom krvácania, ktoré obvykle trvá 3 až 5 dní. Z tela sa počas tejto doby spoločne so sliznicou maternice vyplavuje aj neoplodnené vajíčko. Hladina estrogénu je najnižšia. Ide o prvý deň cyklu, a tým pádom aj o začiatok folikulárnej fázy.
TIP: Viac o menštruačnom cykle si môžete prečítať tu.
Folikulárna fáza začína prvým dňom menštruácie a trvá približne 14 dní až do ovulácie. Hlavnú úlohu tu hrá folikuly stimulujúci hormón (FSH), ktorý stimuluje rast folikulov vo vaječníkoch. Jeden folikul se nakoniec stane dominantným a pripraví vajíčko na ovuláciu.
Ovulácia a plodné dni obvykle nastávajú uprostred cyklu a sú kľúčové pre počatie. Za ovuláciu označujeme stav, kedy je zrelé vajíčko uvoľnené z vaječníka do vajcovodu a je pripravené na oplodnenie. Plodné dni sú obvykle dva až tri dni pred ovuláciou, deň ovulácie a deň po nej.
TIP: Viac o ovulácii a plodných dňoch môžete zistiť tu.
Luteálna fáza začína spoločne s ovuláciou a končí s príchodom ďalšej menštruácie. Počas tejto doby žlté teliesko, ktoré vzniklo z folikulu uvoľňujúceho vajíčko, produkuje podstatné množstvo progesterónu. Ak nedôjde k oplodneniu, vajíčko zanikne a s ním aj spomenuté žlté teliesko. Hladiny progesterónu i estrogénov prudko klesnú a začína sa nový cyklus.
Ako dlho trvá otehotnieť a kedy má žena najväčšiu šancu na otehotnenie?
Najväčšia šanca na otehotnenie je počas takzvaných plodných dní. Tie obvykle pripadajú na niekoľko dní pred ovuláciou, deň ovulácie a deň po nej. K ich presnému určeniu pomôže špeciálny ovulačný test alebo sledovanie bazálnej teploty.
Pravdepodobnosť otehotnenia pri prvom pohlavnom styku
Z pohľadu otehotnenia je prvý pohlavný styk rovnaký ako všetky ostatné. Šanca, že žena otehotnie pri prvom sexe, je tak úplne rovnaká ako pri akomkoľvek ďalšom.
Kedy absolvovať vyšetrenie plodnosti, keď sa nedarí?
Konzultovať svoj problém s otehotnením s odborníkmi odporúčame párom, ktorým sa nedarí viac než rok. Ak je žena staršia ako 35 rokov táto doba sa skracuje na pol roka.
Čo ovplyvňuje plodnosť a ako ju zvýšiť
Plodnosť môže byť ovplyvnená širokým spektrom faktorov vrátane veku, genetiky, zdravotného stavu, životného štýlu a prostredia. Zatiaľ čo niektoré faktory, akými sú genetická predispozícia len tak nezmeníme, niektoré faktory vylepšiť môžeme.
- Zdravý životný štýl: Vyvážená strava bohatá na vitamíny a minerály, pravidelná fyzická aktivita, udržovanie zdravej telesnej hmotnosti a obmedzenie stresu môžu plodnosť výrazne zlepšiť.
- Obmedzenie škodlivých látok: Vyhnite sa fajčeniu, nadmernej konzumácii alkoholu a iných drog.
- Sledovanie menštruačného cyklu: Zistite, kedy máte ovuláciu a kedy sú vaše plodné dni.
Nenechajte sa zmiasť mýtmi o otehotnení
Niektoré babské rady radia, ako zaručene otehotnieť, iné naopak prinášajú odporúčania, ktoré otehotneniu celkom určite zabránia. Kde je pravda, a je možné, sa na niektoré z týchto odporúčaní spoľahnúť?
1. Pri prvom pohlavnom styku dievča nikdy neotehotnie.
Toto je mýtus. K otehotneniu stačí jeden jediný nechránený pohlavný styk uskutočnený v priebehu ovulácie. A ani prvý pohlavný styk nie je v tomto smere výnimkou.
2. Pokiaľ dôjde ku styku počas menštruácie, tak tehotenstvo nehrozí.
Mýtus/Pravda. Pri krvácaní v obvyklom termíne menštruácie žena otehotnieť nemôže, ale výnimočne, skôr v raritných prípadoch, môže žena otehotnieť pri krvácaní, a to hlavne vtedy, keď sa zamení krvácanie menštruačné a ovulačné.
3. Keď chce dvojica počať, je dobré, aby ihneď po styku žena zdvihla nohy nad hlavu, tým ejakulát so spermiami natečie k vajíčku a spermiám to uľahčí preniknúť do vajíčka.
Toto je ďalší z častých mýtov. Zdvihnutie nôh nad hlavu, stojka ani nič podobného nezvýši pravdepodobnosť otehotnenia. Spermie sú prispôsobené k tomu, aby sa k vajíčku dostali vlastným pohybom a tento spôsob napomáhania doputovaniu spermií k vajíčku je úplne zbytočný a pravdepodobnosť vzniku tehotenstva nijak nezvýši. Ak dvojica nemôže počať prirodzenou cestou, je vhodná konzultácia s lekárom. Čím skôr sa prípadne s liečbou začne, tým má dvojica vyššiu šancu na to, že tehotenstvo vznikne. Na vine môže byť samozrejme aj slabá pohyblivosť spermií, ale tým, že sa žena položí na chrbát a dá nohy hore, im bohužiaľ nepomôže. Pár by mal radšej vyhľadať pomoc lekára, ktorý dokáže určiť, či kvalita spermií k oplodneniu stačí.
TIP: Kvalitu spermií vám pomôže určiť spermiogram.
4. Tehotenstvu celkom určite zabráni, keď si žena po styku urobí výplach pošvy octovou vodou.
Mýtus. Ak dôjde k nechránenému pohlavnému styku, alebo k zlyhaniu antikoncepcie, napríklad k roztrhnutiu kondómu, je možné zájsť do lekárne a zakúpiť núdzovú antikoncepciu. Postkoitálnu antikoncepciu je možné kúpiť aj bez receptu. Každopádne, táto antikoncepcia nie je určená pre pravidelné používanie a je skutočne len riešením v núdzi.
5. K zabráneniu tehotenstva dôjde vtedy, keď žena počas styku neprežije vyvrcholenie, a naopak, ak chce žena otehotnieť, je potrebné, aby dosiahla vyvrcholenie.
Samozrejme veľký mýtus! Ak by k otehotneniu bolo nutné vyvrcholenie, mnoho žien by sa svojho potomka nikdy nedočkalo. Sú ženy, ktoré vyvrcholenie nedosiahli nikdy v živote, a aj napriek tomu sú aj niekoľkonásobnými matkami. Vyvrcholenie nie je podmienkou otehotnenia a naopak, zabránenie vyvrcholenia nie je antikoncepčnou metódou.
6. Za neplodnosť ženy môže to, že z nej sperma po nechránenom styku zakaždým vytečie
Toto je samozrejme mýtus. To, že sperma po styku vyteká z pošvy, je úplne normálne, fyziologické. Nie je možné, aby sa v žene nejako hromadilo, či sa do nej vstrebávalo. A aj napriek tomu, že žena pozoruje vytekanie, nič nestojí v ceste tomu, aby otehotnela. Ale znovu tu platí, že musia byť splnené všetky podmienky k prirodzenému počatiu u oboch partnerov a rovnako platí, že ak sa dvojici otehotnenie dlhodobo nedarí, je vhodná konzultácia s lekárom, prípadne zahájenie liečby.
TIP: Ak sa vám otehotnenie nedarí, objednajte sa na kliniku na vyšetrenie plodnosti.
Ako rozpoznať tehotenstvo?
Obdobie po embryotransfere je plné napätia a očakávania. V raných štádiách tehotenstva bývajú symptómy veľmi rôznorodé. Medzi bežné príznaky patrí únava, zmeny v chuti na jedlo, mierne kŕče v podbruší alebo zvýšená citlivosť pŕs. Každá žena a každé tehotenstvo je unikátne. Či naozaj došlo k úspešnému uhniezdeniu embrya prezradí až tehotenský test a následné vyšetrenie na klinike. S tehotenským testom sa ale zbytočne neponáhľajte. Test, urobený skôr ako 14 dní po transfere by mohol jeho výsledok skresliť. Ak sa na teste objavia dve čiarky, pozveme si vás na kontrolný ultrazvuk a zistíme, či vám môžeme gratulovať.
V Repromede sme tu pre vás už viac ako 25 rokov. Vďaka našej pomoci na svete pribudlo viac ako 6 000 detských úsmevov. Ak aj vás trápia opakované neúspešné pokusy o bábätko, nebojte sa na nás obrátiť. Na našich klinikách v Brne a Ostrave na Vás čaká tím skúsených profesionálov, ktorí vám pomôžu splniť aj váš sen.