Ako každý zásah v medicíne, má aj liečba neplodnosti svoje riziká. Našťastie sa vývoj posúva míľovými krokmi a to nielen čo sa týka úspešnosti liečby, ale aj jej bezpečnosti. Na to, čo robíme, aby sme minimalizovali riziká, s ktorými sa môžete pri liečbe neplodnosti stretnúť, sa pozrieme v dnešnom článku.
Hyperstimulačný syndróm – OHSS
Jedným zo špecifických rizík spojených s IVF liečbou je hyperstimulačný syndróm, skrátene OHHS. Ide o nadmernú reakciu vaječníkov na hormonálnu stimuláciu, ktorá sa vykonáva ako príprava na umelé oplodnenie kvôli podpore rastu a dozrievania vajíčok vo vaječníkoch. OHSS sa prejavuje bolesťou v podbruší, ktorá je spôsobená nadmerným zväčšením vaječníkov a tvorbou voľnej tekutiny v brušnej dutine. Môžu sa objaviť aj pocity na zvracanie alebo zvracanie a hnačka. S rozvojom moderných stimulačných preparátov, ktoré používame v Repromede, sa však riziko hyperstimulačného syndrómu (OHSS) významne znížilo. Teraz sa tieto prípady vyskytujú iba v zlomku percenta. Aby sme hyperstimulačnému syndrómu maximálne predišli, pravidelne a starostlivo monitorujeme priebeh celej stimulácie.
Anestézia a komplikácie pri odbere vajíčok
Po ukončení hormonálnej stimulácie prichádza na rad odber vajíčok, označovaný aj ako punkcia. Tá prebieha nalačno v celkovej anestézii. Anestézia má svoje známe riziká, je však každodennou neodlučiteľnou súčasťou mnohých medicínskych zákrokov. Pri odbere vajíčok je naviac anestézia veľmi krátka, trvá zhruba 10 minút.
Keďže sa odber vajíčok vykonáva pomocou punkčnej ihly, môže vo výnimočných prípadoch spôsobiť krvácanie, riziko infekcie, prasknutie folikulu alebo poranenie brušnej dutiny. Všetky tieto riziká sú však v Repromede minimalizované vďaka najmodernejšiemu prístrojovému vybaveniu, skúsenému personálu a používaniu tých najtenších ihiel, ktoré sú na trhu dostupné.
Stres
Ďalším z rizík, ktoré môže IVF liečba spôsobiť môže byť zvýšený stres. Páry prichádzajú na kliniku už v dobe, kedy sa im snahy o bábätko dlhšiu dobu nedaria. Už v tejto dobe preto môžu pociťovať určité psychické vypätie. Úspech sa však nemusí dostaviť hneď po prvom pokuse, ako si väčšina párov praje. Je preto potrebné sa obrniť trpezlivosťou a navzájom sa podporovať. Páru je tiež po celú dobu k dispozícii náš empatický personál, ktorý je maximálne chápavý a podporujúci. V prípade záujmu môžete využiť aj konzultácie s našou klinickou psychologičkou.