Otázky a odpovede – ovulácie, liečba neplodnosti, IVF

Tipy a rady 25. februára, 2016

Otázky a odpovědi - ovulace, léčba neplodnosti, IVF

Pani doktorka Hromadová, vedúci IVF ambulancie, odpovedala na otázky ohľadom umelého oplodnenia. Tu sú odpovede na otázky, ktoré vás najviac zaujímali.

Môžem otehotnieť aj mimo ovuláciu?

Nie. Ovulácia znamená uvoľnenie zrelého vajíčka z vaječníka, ide o nevyhnutnú podmienku pre otehotnenie. Uvoľnené vajíčko môže byť oplodnené asi 20 hodín, potom jeho schopnosť prijať spermiu mizne. Pri dobrej kvalite spermií je možné otehotnieť aj vtedy, ak pohlavný styk predchádzal ovuláciu 24-48 hodín.

Ako dlho trvá ovulácie, ak mi ovulačný test ukáže dve čiarky?

Po zistení pozitivity testu dôjde k ovulácii v priebehu asi 12-48 hodín. Záleží na tom, v ktorej fáze bola zistená zvýšená hladina hormónu LH, ktorého vyplavenie spôsobuje ovuláciu a ktorý je detekovaný ovulačním testom.

Stačí si ovulačný test robiť 1x denne?

Väčšinou áno. S testovaním je vhodné začať 9. – 10. deň cyklu, test opakovať každý deň až do jeho pozitivity. U väčšiny testov sa pozitívnymi rozumie dve rovnako silné čiarky – testovacie a kontrolná.

Po akej dobe skúšania bábätka je čas navštíviť nejaké centrum liečby neplodnosti?

Žene do veku 35 rokov sa odporúča návšteva centra pre reprodukčnú medicínu a začatie vyšetrenie po 12 mesiacoch neúspešnej snahy o tehotenstve. Ak je žena staršia ako 35 rokov, je vhodné centrum kontaktovať už po 6 mesiacoch snahy.

Musím mať žiadanku od svojho gynekológa alebo sa môžem rovno objednať do centra, ktoré si vyberiem?

Na prvú návštevu so sebou žiadanku povoľujúceho gynekológa mať nemusíte. Ak Vám ale bude na základe vyšetrenia doporučené umelé oplodnenie, potom by malo centrum odporúčanie lekára vyžadovať, ukladá mu to totiž zákon. Zdravotné poisťovne podľa platnej legislatívy prispievajú na IVF cyklus iba vtedy, ak ho odporučí registrujúcí gynekológ.

Čo sa bude diať pri prvej návšteve centra liečby neplodnosti?

Celkom iste prebehne Váš rozhovor s lekárom, je vhodné, aby na tejto konzultácii boli prítomní obaja partneri, nie je to ale samozrejme podmienkou. Po zistení skutočností z Vašej anamnézy lekár naplánuje vyšetrenie, odber krvi pre niektoré dôležité testovanie môže byť prípadne vykonaný rovno v priebehu Vašej prvej návštevy.

Aká je pravdepodobnosť, že sa umelé oplodnenie povedie?

Na dobrých centrách reprodukčnej medicíny je pravdepodobnosť otehotnenia po prenose jedného embryá asi 45%. Vo väčšine IVF cyklov je však získano viac kvalitných embryí, potom je teda udávaná tzv. kumulatívná úspešnosť, ktorá počíta súhrnnú pravdepodobnosť otehotnenia po prenose všetkých embryí, ktoré pochádzajú z jedného odberu vajíčok. Asi 7 z 10 párov potrebuje k dosiahnutiu tehotenstva iba jeden IVF cyklus.

Ak môj priateľ podpíše súhlas s umelým oplodnením musia byť automaticky v rodnom liste dieťaťa?

Nie, súhlas s IVF a uvedenie v rodnom liste spolu nesúvisia. Muži, ktorý spoločne so ženou písomne ​​požiada o liečbu metódami asistovanej reprodukcie, týmto vznikajú otcovská práva a povinnosti.

Ak sme s partnerom obaja zdraví, existujú nejaké lieky na podporu otehotnenia prirodzenou cestou? Skôr než sa uchýlime k návšteve reprodukčného centra?

Na trhu existuje veľa potravinových doplnkov, ktoré sú vhodné na podporu tehotenstva, ide o preparáty určené ženám aj mužom. Väčšinou sa jedná o komplex vitamínov, stopových prvkov a bylinných výťažkov. Páry, ktoré sa snažia o graviditu, by tiež mali upraviť životný štýl, teda sústrediť sa na zdravý spôsob života – zdravo jesť, nefajčiť, mať dostatok pohybu, prípadne redukovať hmotnosť, vyhnúť sa stresu …

Ktoré techniky a vyšetrenia pri neplodnosti prepláca poisťovne?

Zdravotné poisťovne preplácajú všetky vyšetrenia, ktorá predchádza IVF, výnimkou je len vyšetrenie tzv. antimülleriánského hormónu (AMH), ktorého hladina nás dobre informuje o tzv. vaječníkovej rezerve, teda zásobe vajíčok vo vaječníkoch.

Čo sa týka liečby, zdravotné poisťovne hradia v rámci cyklu mimotelového oplodnenia opakované vyšetrenia ženy v priebehu hormonálnej stimulácie, vlastný odber vajíčok, celkovú anestéziu, dvojdňová starostlivosť o embryá a embryotransfér, z časti aj lieky užívané pre stimuláciu vaječníkov. Niektoré poisťovne prispievajú na genetické vyšetrenie embryí pred embryotransférom – preimplantačný genetický screening (PGS) a preimplantačnú genetickú diagnostiku (PGD). Žiadna zo zdravotných poisťovní naopak neplatí mikromanipulačné oplodnení vajíčok (ICSI), rôzne metódy výberu spermií pre ich injekciu do vajíčok (napr. PICS, MACS), starostlivosť o embryá do štádia blastocysty a kryokonzervácii biologického materiálu – embryí, oocytov, spermií.

Priberie žena veľa na váhe pri podstúpenie cykle umelého oplodnenia?

Väčšina žien absolvuje hormonálnu stimuláciu bez zmeny svojej hmotnosti.

Môžem podstúpiť liečbu umelého oplodnenia, keď moja matka aj babička mali rakovinu prsníka?

Áno. Aj vtedy, ak je rakovina prsníka v rodine geneticky podmienená a ak aj Vy sama by ste bola nosičom génu, ktorý zvyšuje riziko vzniku karcinómu prsníka, môžete podstúpiť mimotelové oplodnenie. Nepriaznivý efekt hormonálnej liečby v týchto prípadoch ešte nebol preukázaný, záťaž pre pacientku je v období stimulácie vaječníkov nižšie ako v období tehotenstva. Extrakorporálné oplodnenie môžu podstúpiť ženy aj v minulosti liečení na karcinóm prsníka, treba však spolupráca onkológa a reprodukčného špecialisty a vedenie liečby pre ženu čo najšetrnejším spôsobom, také postupy sú už známe.

Ak je žena nosičom génu zvyšujúceho riziko vzniku rakoviny prsníka a ak má záujem zabrániť prenosu tohto génu na svojich potomkov, je naopak vhodné, aby podstúpila mimotelové oplodnenie doplnené genetickým vyšetrením embryí, ktoré umožnia preniesť do maternice embryo bez tejto vlohy.

Kedy najskôr si môžem urobiť tehotenský test?

Štandardne sa odporúča vykonať tehotenský test 14 dní po embryotransféru, je však možné, že sa pozitivita testu objaví už za 10 dní po prenose embrya.

Je bežné špinenie po IVF?

Špinenie po embryotransféru sa niekedy objavuje, môže byť známkou implantácie embrya v sliznici maternice. V tomto prípade je potrebné pokračovať v použití všetkých liekov a počkať na výsledok tehotenského testu.