Liečba neplodnosti – keď ide čas proti vám

Tipy a rady 10. marca, 2016

Léčba neplodnosti - když jde čas proti vám

Nepremeškajte svoju šancu na dieťa

Mnoho dvojíc posúva svoje rodičovstvo do vyššieho veku a mnoho dvojíc čaká zbytočne dlho na to, či tehotenstvo vznikne bez pomoci lekárskej vedy. Ak sa dvojica rozhodne pre tehotenstvo a to neprichádza, je dobré zistiť príčinu neúspechu. Mnoho párov sa domnieva, že čas na riešenie problému prichádza až po roku márneho snaženia, niekedy aj za dlhšiu dobu, ale to je chyba.

Táto doba je zbytočne dlhá a znižuje šancu na úspech najmä u žien starších tridsiatich troch rokov. Od tohto veku prudko klesajú šance ženy na otehotnenie, každý rok navyše zbytočne komplikuje liečbu neplodnosti a vystavuje ženy zbytočné frustrácie z neúspechu.

Kedy teda začať liečbu neplodnosti?

To, kedy by sa dvojica mala zveriť do rúk odborníkov na liečbu neplodnosti, je ovplyvnené celým radom faktorov. Vekom, chronickými ochoreniami, rodinou anamnézou či problémom, ktorý snahu o otehotnenie marí.

Dôležité je tiež to, že dvojica môžu prísť do centier zaoberajúcich sa liečbou neplodnosti bez odporúčania od lekára. Je tiež možné základné vyšetrenie vykonať okamžite, čím sa overí, či muž či žena netrpí nejakým problémom, ktorý znemožňuje alebo komplikuje otehotnenie. Ak sa problém ukáže, môžete sa ušetriť zbytočného tápania a čakanie a liečba môže začať okamžite, čím sa samozrejme vaša šanca na tehotenstvo zvyšuje.

V prípade, že dvojica usilujete o bábätko, a behom pol roka sa snaha nedarí, je návšteva centra viac ako vhodná. U dvojíc, kde je žene viac ako tridsať, tridsať tri rokov, je vhodné centrum navštíviť po pár mesiacoch, kedy k tehotenstvo nedôjde. Zbytočné otáľania môže spôsobiť to, že dvojica svoj čas premešká.

Darovanie vajíčok

Darovanie vajíčok je riešenie pre páry, kde vajíčka ženy už nie sú v dostatočnej kvalite a množstve, alebo po ich oplodnení nedochádza k riadnemu vývoju embrya. Tiež je možné, že žena už neprodukuje vajíčka vôbec. Darkyne sú vyberané podľa striktných pravidiel a kritérií stanovených naším centrom a zákonom.

Aké požiadavky musí spĺňať darkyne vajíčok?

Musí byť zdravá, vo veku 18-35 rokov, s ukončeným stredoškolským vzdelaním, v rodine nie je žiadna dedičné ani psychiatrické ochorenia, nesmie mať anamnézu drogovej závislosti, nemala by fajčiť, je vyžadovaný normálný body mass index. Pred zaradením do registra darkýň je každá záujemkyne o darovanie v centre reprodukčnej medicíny dôkladne vyšetrená (hormonálne, geneticky, na pohlavne prenosné choroby ..), výsledky všetkých testov musí byť striktne v medziach normy.

Je darcovstvo vajíčok obmedzené vekom?

Áno. Darkyňou môže byť žena vo veku 18-35 rokov.

Môže žena, ktorá príležitostne užíva marihuanu darovať vajíčka?

Užívateľky drog nie sú ako darkyne akceptované.

Môže vajíčko darovať žena bez maturity?

Áno, ak spĺňa ostatné predpísané podmienky. Zákon o nutnosti maturity nehovorí.

Je lepšie darovať vajíčka pred vlastným tehotenstvom alebo až po ňom?

Darcovstvo vajíčok nie je pre ženu vo vzťahu k jej budúcej plodnosti rizikom. Darovať vajíčka teda môže aj žena, ktorá doteraz tehotná nebola.

Môže si pár, ktorý potrebuje darovať vajíčka, sám vybrať darkyňu a priviesť si ju so sebou na kliniku alebo musia vyberať z databázy?

Zo zákona je darovanie pohlavných buniek v Českej republike anonymný. Pár, ktorý k svojej liečbe potrebuje darovaná vajíčka, si darkyňu vyberá na základe svojich požiadaviek a charakteristiky z databázy centra.

Léčba neplodnosti - když jde čas proti vám