Fytoterapie. Môžu bylinky pomôcť pri liečbe neplodnosti?

Články, Tipy a rady 5. augusta, 2019

Hormonálna nerovnováha, poruchy menštruačného či ovulačného cyklu, stres, to všetko môže ovplyvniť vašu plodnosť. Ako vám pri týchto ťažkostiach môžu pomôcť bylinky, ktoré sú považované za najmocnejší nástroj Tradičné čínskej medicíny?

Kedy je vhodné využiť bylinky?

Ženy si často myslia, že môžu na liečbu neplodnosti využiť buď klasickou medicínu alebo alternatívne postupy. Ideálne je však zvoliť kombináciu oboch týchto prístupov. V prvom rade je najdôležitejšie odhaliť príčinu vášho ochorenia a následne zostaviť bylinnú zmes na mieru vašim potrebám. Táto zmes dokáže upraviť hormonálnu hladinu v tele a posilniť, prekrviť a stimulovať ženské reprodukčné orgány.

Bylinná kúra trvá spravidla 3-6 mesiacov. Niektoré klientky absolvujú túto kúru ešte pred začatím svojej liečby neplodnosti alebo pred samotným transferom embrya. Iné sa pre tento spôsob podpornej liečby rozhodnú v prípade opakovaného neuchycení embrya alebo opakovaných potratov. Bylinnú kúru by si raz za čas mala dopriať každá žena. Je ale nutné vždy konzultovať užití bylín s odborníkom, nesprávnym použitím by ste si mohli viac ublížiť ako pomôcť.

Ako si bylinky pripraviť?

Existuje viac spôsobov, ako byliny užívať. Buď si môžete v lekárni zakúpiť bylinný koncentrát, bylinné tablety alebo si nechať namiešať čajovú zmes podľa vašich potrieb.

K príprave bylinné zmesi nepoužívajte kov (kovové sitko), ktorý ničí jej účinky, použite radšej sitko umelohmotné. Bylinky majú rady sklo, vychutnávajte si teda váš nápoj, a to vždy nalačno, zo skleneného hrnčeka alebo pohára. Ak už užívate lieky alebo hormóny na liečbu neplodnosti, radšej sa poraďte ohľadom užívania byliniek s odborníkom. Nesprávne použitie bylín by vám mohlo skôr uškodiť.

Aké bylinky sú balzamom pre váš organizmus?

Správna funkcia všetkých vašich orgánov je dôležitým faktorom pre úspešné otehotnenie. Bylinky majú blahodarný vplyv nielen na vaše orgány, ale aj na vašu myseľ a celkovú pohodu.

alchemilka obyčajná

Asi najznámejší bylina využívaná pri liečbe neplodnosti. Alchemilka posilňuje maternicu, pôsobí tak proti potratom a zároveň zvyšuje pravdepodobnosť počatia. Dokáže tiež upraviť váš menštruačný cyklus a zmierniť menštruačné bolesti.

medovka lekárska

Táto bylina, využívaná predovšetkým pre svoje upokojujúce a antioxidačné účinky redukuje menštruačné bolesti, stimuluje maternicu a upravuje trávenie a hormonálnej činnosti v tele. Jej užívaním si tiež utužíte vaše kognitívne a duševné zdravie – prinesie vám dobrú náladu.

harmanček pravý

Harmanček má blahodarný vplyv na ženské orgány. Tíši menštruačné bolesti. Zaisťuje normálne trávenie a prirodzenú obranyschopnosť organizmu. Rovnako ako medovka prináša dobrú náladu.

púpava smotánka

Tento skvelý antioxidant dokáže vyriešiť poruchy trávenia, stimulovať chuť do jedla, prečistiť žalúdok a zároveň zabezpečiť správnu funkciu močovej sústavy a činnosť pečene.

rebríček obyčajný

Rebríček má rovnako ako púpava, medovka či harmanček výborný vplyv na vaše trávenie. Táto bylina veľmi dobre pôsobí na maternicu, jej užívaním možno dokonca predchádzať vzniku myómov alebo zápalu vaječníkov. Čaj z rebríčka rovnako pomáha tlmiť bolesť a silné krvácanie pri menštruácii.

ľubovník bodkovaný

Ak sa snažíte už nejakú dobu o bábätko, a to stále neprichádza, môže to mať veľký vplyv na vašu psychickú pohodu. Ľubovník dokáže obnoviť vašu emočné rovnováhu a posilniť vaše duševné zdravie. Zároveň upravuje nepravidelnú menštruáciu, podporuje správnu funkciu ženských orgánov a lieči gynekologické zápaly.

železník lekársky

Železník pomáha vyvolať menštruáciu, stimuluje vaječníky, uvoľňuje menštruačné kŕče a zároveň harmonizuje črevnú mikroflóru.

Vhodne zvolená bylinná kôra vaše telo uvedie do rovnováhy a dopomôže k počatiu aj donosenie zdravého bábätka.