Je všeobecne známe, že problémy s plodnosťou nie sú v dnešnej dobe žiadnou výnimkou. Našťastie môžu páry, ktoré majú problémy so založením rodiny prirodzenou cestou, využiť možnosť asistovanej reprodukcie. Mnoho ľudí má umelé oplodnenie spojené s nárastom počtu dvojčiat. Je však tvrdenie, že vďaka umelým oplodnením pribúda viacpočetných pôrodov, pravdivé?
Transfer embryí
Keď sa niekomu pred pár rokmi narodili dvojčatá, mnohí pojali podozrenie, že príčinou je asistovaná reprodukcia. A mohli mať pravdu. Predtým totiž lekári kvôli zvýšeniu šancí na otehotnenie po IVF zavádzali do maternice ženy viacerých embryí súčasne. Pravdepodobnosť viacpočetného tehotenstva po tomto zákroku tak bola približne 20%.
Práve kvôli zvýšenému riziku viacpočetného tehotenstva sa od tejto praxe začalo už niekoľko rokov späť celosvetovo upúšťať. V roku 2012 bol dokonca prijatý v SR zákon, ktorý upravuje podmienky pre umelé oplodnenie. Pary podstupujúci IVF hradené zo zdravotného poistenia môžu absolvovať štyri IVF cykly za predpokladu, že u prvých troch bolo transferové použité iba jedno embryo.
Transferovať len jedno embryo bolo cieľom našej kliniky už od jej založenia v roku 1999, nebolo však spočiatku ľahké tento krok plne presadiť. S vývojom nových metód a technológií sme to dosiahli a od roku 2015 zavádzame výlučne jedno embryo. Cieľom je z odobratých vajíčok vždy získať čo najviac kvalitných embryí. Úspešnosť pritom rastie s počtom transferov, nie s počtom zavedených embryí.
Prečo vlastne transferovať len jedno embryo?
Dvojčatá sú síce dvojitá radosť, viacpočetné tehotenstvo však súvisia s mnohými zdravotnými komplikáciami. A to nielen pre matku, ale hlavne pre deti samotné. Okrem zvýšeného rizika potratov bývajú vícerčátka menšie a rodia sa predčasne. Môžu mať tiež problémy napríklad so zrakom alebo dýchaním. Pôrod je navyše spravidla vedený cisárskym rezom. Hoci vďaka vyspelej perinatálnej starostlivosti dokážu dnes lekári zachrániť deti, ktoré by pred desiatkami rokov mali len malú šancu na prežitie, stále pretrvávajú komplikácie spojené s umiestnením čerstvo narodených detí na jednotky intenzívnej starostlivosti.
Viacerčatá nie sú vylúčené
Aj keď sa dnes transferom iba jedno embryo, neznamená to, že sa nemôže narodiť viac detí. Rovnako ako pri oplodnení prirodzenou cestou sa aj u IVF embryo môže rozdeliť. K tomuto delenie však dochádza až po oplodnení, spravidla po troch až siedmich dňoch. Podľa toho, na koľko častí sa embryo rozdelí, vznikajú jednovaječné dvojčatá alebo trojčátka. V naozaj výnimočných prípadoch sa môžu narodiť i viacerčatá. Svetový rekord sú dokonca desaterčata. Jedná sa však o jednovaječné súrodencov, ktorí nevznikli vplyvom asistovanej reprodukcie, ale rukou všemocné prírody.