Hormonálná stimulácia a odber vajíčok

Súčasťou každého IVF cykle je hormonálna stimulácia ženy, ktorá spôsobí to, že vo vaječníkoch dozreje vyšší počet vajíčok, než v prirodzenom cykle. Nasleduje odber (punkcia) folikulárnej tekutiny, ktorý sa vykonáva tenkou ihlou pod ultrazvukovou kontrolou pošvovou cestou, to všetko za dohľadu anestéziológa. Narkóza trvá krátku chvíľku, zhruba 10-15 minút.

Hormonálna stimulácia

Priebeh hormonálnej stimulácie

K začatiu stimulácie dochádza vždy 2. – 3. deň menštruačného cyklu. Sestrička Vás vždy naučí, ako si správne lieky aplikovať a k prvej aplikácii lieku tak dôjde pod jej dohľadom.

Aplikácia liekov prebieha približne 10 – 12 dní a býva ženami spravidla dobre tolerovaná. Celý priebeh stimulácia je sledovaný lekárom v niekoľkodňových intervaloch pomocou ultrazvuku.

Používané stimulačné preparáty

Stimuláciu vykonávame gonadotropnými hormóny (FSH, LH), ktoré sú vyrábané laboratórne, tzv. rekombinantným – Puregon, GONAL F. Jedná sa o novšie, vysoko kvalitné preparáty vo forme pera. U klientiek sú veľmi obľúbené pre svoju pohodlnú aplikáciu a samotnú účinnosť lieku.

Máte vždy možnosť si pri konzultácii s lekárom zvoliť vhodný typ stimulačného preparátu.

Existujú tiež preparáty močového pôvodu, ktoré sú získavané z moču menopauzálnych žien. Jedná sa o vysoko čistené lieky, ktoré však nezaručujú kvalitu stimulácie v takej miere ako rekombinantné formy, a preto je na našom pracovisku neodporúčame.

Aplikácia liekov

Diphereline

Ovitrelle

Gonal

Cetrotide

Odber vajíčok

Presný deň punkcia je stanovený lekárom, pomocou ultrazvukových prípadne hormonálnych vyšetrení.

34-36 hodín pred punkciou je nutné aplikovať Ovitrelle. Ovitrelle je opäť laboratórne vyrábaný hormón, ktorý je kvalitnejšie a spoľahlivejšie, ako vysoko čistené močové preparáty. Aplikuje sa rovnako ako stimulačné preparáty GONAL F a Puregon – do kožnej riasy v podbrušku.

Od polnoci (pred punkciou) je potrebné nič nejesť, nepiť a nefajčiť. Ráno v deň punkcie sa potom dostavíte do centra na odber.

Nasleduje odber (punkcia) folikulárnej tekutiny, ktorý sa vykonáva tenkou ihlou pod ultrazvukovou kontrolou pošvovou cestou, to všetko za dohľadu anestéziológa. Narkóza trvá krátku chvíľku, zhruba 10-15 minút. Embryologové v laboratóriu následne vyhľadávajú vajíčka v odobratej folikulárnej tekutine. V rovnaký deň dochádza k ich oplodneniu spermiami a ku vzniku embryí.

Medzitým si krátko oddýchnete na dospávací izbe s výhľadom na celé Brno. Po odpočinku si môžete vychutnať dobrú a zdravú desiatu. Po prepustení je nutný doprovod. Po anestézii nesmiete sama riadiť automobil.

Najčastejšie otázky a odpovede

Ktorým dňom sa myslí prvý deň cyklu?

Prvý deň cyklu je prvý deň menštruácie, teda silného menštruačného krvácania. Ak iba špiníte, nie je to považované za začiatok cyklu. Ak začnete krvácať po 20. hodine večernej, potom je za prvý deň menštruácie považovaný až nasledujúci deň.

Prečo sú počas stimulácie vykonávané kontroly?

Dbáme na to, aby bol priebeh stimulácia vždy starostlivo monitorován. Reakcia organizmu na stimuláciu môžu byť individuálne, v závislosti na Vašom veku, hmotnosti, ovariálné rezerve a typu stimulačného protokolu. Preto Váš lekár vždy sleduje odozvu vaječníkov pravidelným ultrazvukovým vyšetrením, prípadne odberom krvi pre presné zistenie hladiny hormónov.

Má hormonálnej stimulácie negatívny dopad na organizmus?

Je vedecky dokázané, že najväčší hormonálnej záťaž je na organizmus vyvinutá v priebehu tehotenstva. V priebehu stimulácie dosahujú hladiny hormónov iba zlomku hodnôt v tehotenstve. Ak je stimulácia ženy riadená a správne vedená, potom nemá negatívne dopady na organizmus.

Čo je to hyperstimulačný syndróm (OHSS)?

Hyperstimulačný syndróm je nadmerná reakcia vaječníkov na hormonálnu stimuláciu, prejavujúce sa bolestivosťou podbrušku, spôsobenú zväčšením vaječníkov a tvorbou voľnej tekutiny v dutine brušnej. Môžu sa prejaviť pocity na zvracanie či zvracanie a hnačka.

Práve pravidelné a starostlivé monitorovanie celej stimulácie je prevenciou vzniku OHSS.

Ako často sa hyperstimulačný syndróm (OHSS) vyskytuje?

S rozvojom moderných stimulačných preparátov sa významne znížilo riziko hyperstimulačného syndrómu (OHSS) a teraz sa tieto prípady vyskytujú v zlomkoch percenta.

Znižuje stimulácia a punkcie predčasne zásobu vajíčok?

Ženské pohlavné bunky (vajíčka) sa vyvíjajú vo vaječníkoch. Už v prenatálnom období je založené 2-3 milióny tzv. zárodočných buniek – oogonií. Väčšina z nich zaniká a v puberte má žena zhruba 300 tisíc primárnych oocytov. Z nich je počas plodného obdobia ženy uvoľní len 400 – 500 vajíčok.

Každý mesiac sa vo vaječníkoch ženy pripravuje okolo 25 folikulov, čiže vačkov, v ktorých rastú vajíčka. Pri ovulácii dochádza k uvoľneniu vajíčka. Väčšinou je uvoľnené iba jedno vajíčko, výnimočne dve. Ostatné vajíčka už v tomto cykle nedozrejú a dochádza k ich prirodzenej degenerácii. Po podaní hormonálnych preparátov dochádza k dozretí práve týchto vajíčok. Hormonálna stimulácia a punkcie tak nevedú k predčasnému vyčerpaniu zásoby vajíčok vo vaječníkoch.

Kedy začať s aplikáciou injekcií a kedy sa dostaviť na kontrolu (monitor)?

Váš ošetrujúci lekár Vám vždy poskytne presný rozpis. V prípade nejasností môžete kontaktovať recepciu, prípadne koordinátorku alebo sestričku.

Je presná hodina aplikácie Ovitrelle dôležitá?

Odber vajíčok musí prebehnúť 34-36 hodín po aplikácii Ovitrelle, preto je čas aplikácie zásadný a je nutné ho dodržať čo najpresnejšie.

dsc_4914

Vysvetlenie hormonálnej stimulácie ženy.

Čo vám ponúkame

Zistite, čo všetko pre vás môžeme urobiť. Ďalšie služby nájdete tu.

Liečba neplodnosti

Zistíme príčinu vašej neplodnosti a nájdeme ideálnu liečbu, ktorá vás dovedie do vytúženého cieľa.

Genetika

Zvýšte si šancu na počatie zdravého dieťatka. Čaká na vás špičkovo vybavené laboratórium reprodukčnej genetiky.

Alternatívna medicína

Riešime problémy komplexne. Preto ponúkame tiež metódy alternatívnej liečby, ktoré zvýšia vašu šancu na otehotnenie.

Náhradné materstvo

Prevedieme vás celým procesom náhradného materstva, keď embryo biologických rodičov donosí náhradná matka.

Domluvte si nezávaznou konzultaci