Mýty a fakty o otehotnenie aneb nenechajte sa zmiasť

Články, Novinky 20. júla, 2018

Ženy majú v dnešnej dobe často pocit, že na dieťa majú veľa času a nie je kam ponáhľať. Akonáhle sa však rozhodnú na potomkovi s partnerom začať pracovať, sú schopné vyskúšať všetko možné aj nemožné. Často potom uverí aj rôznym babským radám a polopravdám a pri honbe za vytúženým tehotenstvom sa nechajú zaslepiť a zabudnú podstatné fakty. Prinášame preto niekoľko častých mýtov a vysvetľujeme, ako to s magickým zrodením nového života v skutočnosti je.

„Mama otehotnela v 40, mám teda tiež čas

Ženy v dnešnej dobe nadobúdajú dojmu, že30 je nových 20″, z reprodukčného hľadiska to tak však nie je. Vrchol plodnosti je okolo 28. roku života a po 30 už začína klesať. „V štyridsiatich je plodnosť ženy už zhruba len na 5%, samozrejme ale hrajú úlohu aj ďalšie faktory, ako je celkový životný štýl, či je žena fajčiarka, ako často konzumuje alkohol a pod. Zásadný vplyv majú tiež zdravotné obmedzenia, ako je endometrióza alebo syndróm polycystických ovárií, ktoré plodnosť ovplyvňujú, „vysvetľuje MUDr. Kateřina Veselá, PhD., Riaditeľka reprodukčné kliniky Repromeda. Rozhodne preto nie je dobré hodnotiť svoju plodnosť podľa svojej matky alebo sestry, ktorým sa podarilo otehotnieť v neskoršom veku. Radšej by si žena odkladajúce materstvo mala porozprávať so svojím lekárom a zistiť tak svoje skutočné šance.

„Pri sexe musí žena dosiahnuť orgazmus, inak neotehotnie

Iste, dosiahnuť pri sexe orgazmu je pre ženu skvelé, ale rozhodne to nemá vplyv na prípadné šance na tehotenstvo. Prečo si to teda niektorí myslia? Tento mýtus je založený na predpoklade, že pri orgazme dochádza ku kontrakciám maternice a tieto sťahy tak pomáhajú spermiám lepšie docestovať až k uvoľnenému vajíčku. Spermie sú však schopné sa pohybovať samy a nezávisle na týchto kontrakciách, navyše dokážu bez pomoci v útrobách ženy prežiť aj niekoľko dní po styku.

„Keď budem mať sex každý deň, otehotniem rýchlejšie

Samozrejme ak dvojica chce, nič jej v takto časté frekvencii nebráni. Pravdepodobnejšie ale bude pár pri takto častom snaženie skôr frustrovaní, ak sa nepodarí dieťa počať hneď prvý mesiac. Oveľa dôležitejšie je mať styk počas plodného obdobia ženy, teda tri dni pred ovuláciou a maximálne jeden deň po nej. Musíme si však uvedomiť, že nejde len o perfektné načasovanie, ale svoju úlohu tu zohrávajú aj ďalšie fyziologické faktory.

„K počatia pomáha aj alternatívna medicína“

Tradičná čínska medicína, akupunktúra alebo jóga pomáhajú znížiť stres a môžu tak byť pri snažení o dieťa prospešné, nie sú ale samospasná. Hlavným benefitom alternatívnych metód je to, že pomáhajú dostať telo do rovnováhy, a to je tak optimálne nastavené k otehotneniu. „Tieto postupy páry využívajú buď ako podporné alebo sa k nim uchyľujú pri problémoch s počatím, ako sú opakované potraty, nízka hladina sliznice maternice u ženy alebo pri problémoch s uchytením embrya v prípade asistovanej reprodukcie. Pokiaľ má teda pár problémy s otehotnením, skvele dopĺňajú prístupy modernej medicíny, „objasňuje MUDr. Kateřina Veselá, PhD. z kliniky Repromeda. Človek sa však musí pripraviť na to, že alternatívne metódy vyžadujú dlhší čas a každá kúra by preto mala trvať 3 až 6 mesiacov.

Ak žena po sexe zdvihne nohy hore, otehotnie

Zdvihnutej končatiny by mali zabrániť nechcenému vytečeniu semena z pošvy a dopomôcť tak počatia. A aj napriek tomu, že to teoreticky môže znieť ako dobrý nápad, jedná sa o mýtus. Nie je totiž možné, aby sa vo vnútri ženy spermie nejakým spôsobom hromadilo, takže jeho vytekaniu je úplne normálne a fyziologické. Nijako to navyše neovplyvňuje šance na otehotnenie, pretože 1 mililiter semena zdravého muža obsahuje až 50 miliónov spermií. „Ak sa teda páru nedarí otehotnieť, určite nemôže hľadať vinu v zlej pozícii, ale musí navštíviť lekára. U ženy do 33 rokov sa odporúča navštíviť kliniku po roku neúspešného snaženia, po 33. roku veku už po 6 mesiacoch, „dodáva MUDr. Kateřina Veselá, PhD. Jedine odborník totiž dokáže zistiť, v čom je naozaj problém.