Vitamín D hrá dôležitú úlohu v mnohých biologických procesoch v našom tele, či už ide o zdravie kostí a svalov alebo o imunitný systém. Novšie výskumy však naznačujú, že zásadnú úlohu môže hrať aj v plodnosti. V Českej republike jeho nedostatkom trpí viac ako polovica populácie.
Málo slnka, málo „déčka“
Vitamín D získavame predovšetkým pobytom vonku, ľudovo povedané zo slnka. Dopad slnečných lúčov (konkrétne UVB) na našu kožu totiž spúšťajú jeho syntézu v tele. V pečeni a obličkách sa potom vytvorí jeho aktívna forma. Doba, ktorú musíme byť vonku, aby sme získali dostatok „déčka“, však závisí na mnohých faktoroch, ako je lokalita, ročné obdobie, oblačnosť, denná doba, intenzita pigmentu pleti alebo plocha odhalenej kože.
K tvorbe vitamínu D je tiež potrebná určitá vlnová dĺžka UV žiarenia. Tá je u nás dostupná len od apríla do októbra, medzi 10 a 15 hodinou. V týchto mesiacoch tak stačí byť na slnku asi 20 až 30 min. Za túto dobu pokožka dokáže vyprodukovať viac ako sto násobok odporúčanej dennej dávky a prebytok si uloží do zásoby.
Aj keď je primárnym zdrojom slnečné žiarenie, vitamín D môžeme získať aj zo stravy. Jeho najbohatším prirodzeným zdrojom je rybí tuk, najmä ten z lososa, makrely a sleďa. V menšom množstve ho nájdeme aj v pečeni, žĺtku, sardinkách a tuniakovi. Na rozdiel od „déčka“, ktoré získame zo slnka, vitamín D zo stravy alebo z doplnkov stravy do zásoby telo ukladať nedokáže.
Rizikovým faktorom pre dostatok vitamínu D je aj vek. S postupujúcimi rokmi sa schopnosť kože produkovať vitamín D znižuje. Komplikovať vstrebávanie vitamínu D v tele môžu aj niektoré ochorenia tráviaceho traktu, ako je Crohnova choroba alebo celiakia. Pozor by si mali dať aj pravidelní užívatelia kortikosteroidov či liekov na chudnutie.
Vplyv vitamínu D na plodnosť
Zbystriť by mali aj všetci, kto sa pokúša o bábätko. Najnovšie štúdie totiž ukazujú, že muži s vyššou hladinou vitamínu D mávajú kvalitnejšie spermie (väčší počet a pohyblivosť) a vyššiu hladinu testosterónu, čo zvyšuje šance na úspešné oplodnenie vajíčka.
Aj u žien môže nedostatok vitamínu D ovplyvniť reprodukčné zdravie a menštruačný cyklus. Jeho nedostatok sa môže prejaviť napríklad bolestivými menštruačnými kŕčmi (dysmorea), nepravidelným cyklom (amenorea) či dokonca úplným zastavením cyklu. Niektoré štúdie naviac ukazujú, že nízka hladina vitamínu D môže mať vplyv na hladinu estrogénu a môže tak ovplyvniť samotné počatie. Ženy, ktoré majú viac „déčka“, tak majú väčšiu šancu otehotnieť, a to aj pomocou asistovanej reprodukcie. Okrem toho sa znižuje aj riziko opakovaných potratov.
Je však dôležité si uvedomiť, že potrebné množstvo vitamínu D je individuálne. Ak si nie ste istí, či máte dostatok vitamínu D, môžete si jeho hladinu nechať zmerať u nás v Repromede. S ohľadom na najnovšie vedecké poznatky sme totiž zaviedli preventívne testovanie množstva „déčka“ a iných vitamínov v tele. Na základe výsledkov vám potom môžeme odporučiť individuálnu medikáciu.