Prečo nemôžem otehotnieť? Pozrite sa, či nerobíte nasledujúce chyby.

Články, Tipy a rady 1. mája, 2017

Keď sa dvojica snaží o dieťa niekoľko mesiacov bez výsledku, často to vyvolá pochybnosti v nich samotných. Partneri sa pustí do hľadania vinníka a honba za rozšírením rodiny sa stáva psychicky vyčerpávajúce.

Než začnete panikáriť a myslieť na pomoc v podobe umelého oplodnenia, je vhodné vyskúšať niekoľko zmien vo vašej každodennej rutine, ktoré pri počatí dieťaťa môžu pomôcť.

Môže strava ovplyvniť schopnosť otehotnieť?

Do určitej miery áno. Stravovanie podľa západných štandardov sa často vyznačuje nadmernou konzumáciou pšenice, pasterizovaného mlieka a typickú zdravú raňajkách predstavuje müsli s jogurtom. To však môže mať negatívny vplyv na oblasť malej panvy. Všetky spomínané potraviny majú extrémne ochladzujúci a zahleňující účinok, čo sa môže u niektorých žien prejaviť aj neschopnosťou otehotnieť – organizmus nie je pripravený prijať oplodnené embryo. Podobne môže ženám v našom podnebnom pásme škodiť aj nadmerné množstvo surovej zeleniny konzumovanej v zimných mesiacoch, vhodnejšie je ju tepelne upraviť, aby sme svoje telo prehral. Strava by mala byť vyvážená a neísť do extrémov. Nezdravé chudnutie či naopak výrazná nadváha nie sú ideálnymi podmienkami k počatiu a bezproblémovému donosenie dieťaťa.

Počítate si správne dobu ovulácie?

Najviac detí je počaté práve v deň ovulácie, vysoká pravdepodobnosť je tiež u nechráneného pohlavného styku jeden až dva dni pred ovuláciou. Každá žena je však jedinečná a preto niektoré majú cyklus kratší, iné naopak dlhšia. Všeobecne sa však priemerná dĺžka cyklu uvádza v rozmedzí 28 až 30 dní, k ovulácii teda dochádza spravidla 14. až 16. deň. V priebehu menštruačného cyklu kolíše vaša telesná teplota. Po ovulácii rastie až o 0,5 stupňa a prvý deň menštruácie zase klesá na pôvodné hodnoty. Nevýhodou je, že deň ovulácie je posledným dňom nízkych teplôt a ide teda z grafu teplotnej krivky zistiť až spätne. Lepšie možnosťou merania sú preto ovulačné testy, ktoré si môžete zakúpiť v lekárni, jednoduchou pomôckou môžu byť v dnešnej dobe aj aplikácie na stiahnutie do inteligentných telefónov.

Ako často mať pohlavný styk?

Môže to znieť banálne, ale niektoré páry sa mylne domnievajú, že pri snaženie sa o bábätko musí na frekvencii ubrať, aby „šetrili“ kvalitné spermie iba na vymedzenú dobu ovulácie. U zdravých párov to však nemá žiadne opodstatnenie. Navyše pravdepodobnosť počatia je menšia, ak všetko každý mesiac stavíte takzvane „na jednu kartu“, než keď sa budete sexu venovať pravidelne. Najväčšia pravdepodobnosť počatia je počas plodného obdobia, ktoré spadá zhruba na tri dni v mesiaci – na deň ovulácie a dva dni pred ňou. Je to vďaka tomu, že spermie sú schopné po túto dobu vnútri ženského tela prežiť. Ak potom dôjde k uvoľneniu zrelého vajíčka, ktoré sa dostane vajcovodom do maternice, môže byť už prítomnými spermiami oplodnené.

Kedy mám navštíviť reprodukčné kliniku?

U žien do veku 33 rokov sa odporúča návšteva centra pre reprodukčnú medicínu po 12 mesiacoch neúspešnej snahy o tehotenstve. Ak je žena staršia ako 33 rokov, je vhodné centrum kontaktovať už po pol roku snahy. Existujú ale aj preventívne vyšetrenia. Je možné otestovať reprodukčne-genetickú kompatibilitu medzi partnermi. Testovanie na klinike Repromeda vykonávame aj u zdravých párov, ktorí o reprodukciu uvažujú a chcú ovplyvniť zdravie svojich potomkov. Vyšetrenie môžu napríklad odhaliť, že partneri sú prenášačmi nejakej recesívne dedičné choroby. V takýchto prípadoch je 50% pravdepodobnosť, že sa ich dieťa narodí s vážnym ochorením. Okrem odhalenie možnosti narodenia postihnutého dieťaťa dokážeme odkryť aj možné komplikácie v priebehu snažení sa o bábätko či zistiť ďalšie pravdepodobné ťažkosti v priebehu tehotenstva.

Existujú podporné prostriedky zvyšujúce pravdepodobnosť otehotnenia?

Na trhu existuje veľké množstvo podporných potravinových doplnkov ako pre ženy, tak pre mužov. Väčšinou sa pre podporu otehotnenie užíva komplex vitamínov, stopových prvkov a bylinných výťažkov, napríklad aj s pomocou Tradičné čínskej medicíny. Ako podporné metódy sa ďalej využívajú masáže, bankovanie či akupunktúra a meditácie. Páry snažiace sa o graviditu by okrem toho mali upraviť svoj životný štýl – nefajčiť, mať dostatok pohybu a vyhnúť sa stresu.