Neplodnosť. Kedy je vhodné vyhľadať odbornú pomoc? Ako vyšetrenie prebieha?

Narodenie dieťaťa je pre mnohé páry ten najkrajší zážitok v živote a ťažko ho niečím nahradiť. Dieťa spojí dvoch ľudí navždy. Spoločne ho vychovávajú, starajú o neho a poskytujú mu pocit bezpečia, zázemia a lásku, ktorú im dieťa v živote niekoľkonásobne vráti. Ale čo keď sa o dieťa už nejakú dobu snažíte a ono stále neprichádza? Ak táto doba trvá niekoľko mesiacov, nejde o nič závažné. Ak je vaša snaha dlhšia ako jeden rok, vyhľadajte včas odbornú pomoc.
Čo je neplodnosť a kedy sa obrátiť na odborníkov?
Neplodnosť je definovaná ako znížená alebo chýbajúca schopnosť splodiť potomka.
Komplexné vyšetrenie na zistenie plodnosti páru sa vykonáva v prípade, že sa páru nedarí pri pravidelnom pohlavnom styku otehotnieť po dobu 12 mesiacov. V prípade ženy staršej než 33 rokov je vhodné vyšetrenie vykonať už po pol roku snaženia.
Odbornú pomoc je vhodné vyhľadať aj keď vás trápi nepravidelný menštruačný cyklus, endometrióza, panvové bolesti, či zápalové ochorenie reprodukčných orgánov alebo poškodenie vajíčkovodov.
Najskôr sa obráťte na vášho ošetrujúceho gynekológa, ktorý vám urobí základné vyšetrenia. Ak už ste si ale radom vyšetrení prešli a výsledok sa nedostavil, alebo svojmu gynekológovi dostatočne nedôverujete, obráťte sa priamo na kliniku reprodukčnej medicíny.
Kombinácia príčin a faktorov neplodnosti je rovnako, ako voľba liečených postupov, u každého páru individuálna.
Aké základné vyšetrenia žena na klinike podstúpi?
- Pomocou ultrazvukového vyšetrenia malej panvy, a to buď cez brušnú dutinu alebo pomocou vaginálnej ultrazvukovej sondy, možno zhodnotiť tvar maternicovej dutiny, postavenie vaječníkov a vajcovodov a tým odhaliť vrodené vývojové chyby reprodukčných orgánov, alebo aj najčastejšie gynekologickú chorobu spojenú s neplodnosťou – endometriózu.
- S ohľadom na fázu menštruačného cyklu sa z krvi robí vyšetrenie ženských pohlavných hormónov, ktoré hrajú významnú úlohu pri produkcii a dozrievaní vajíčok alebo ovulácii.
- Vyšetrením stavu hormónov štítnej žľazy z krvi sa zisťuje, či ich v tele je nedostatok alebo naopak nadbytok. Oba prípady môžu mať negatívny vplyv na rovnováhu pohlavných hormónov v tele. Zlá funkcia štítnej žľazy so sebou nesie problémy s ovuláciou, nepravidelnou menštruáciou alebo aj donosením dieťaťa.
- Testy na pohlavne prenosné choroby ako napr. HIV alebo syfilis.
- Neplodnosť môže súvisieť aj so zle riadeným imunitným systémom v pohlavných ústrojenstvách ženy. Imunologické vyšetrenie môže okrem iného odhaliť aj protilátky vytvárajúce sa v tele ženy a znemožňujúce splynutie spermie s vajíčkom.
- Neplodnosť, opakované potraty alebo narodenie dieťaťa s vývojovými chybami môže spôsobovať chybná chromozomálna výbava. Je nutné vykonať aj základné genetické vyšetrenie chromozómov – karyotyp a vyšetrenie na najčastejšie recesívne dedičné monogenné ochorenia, ako je spinálna svalová atrofia alebo cystická fibróza.
Odkladáte tehotenstvo? FAF-test vám povie, či môžete.
FAF-test je unikátny prediktívny test, ktorý je kombináciou ultrazvukového a hormonálneho vyšetrenia. Je schopný relatívne spoľahlivo určiť počet vajíčok vo vaječníkoch a odhadnúť prognózu úspechu snahy o otehotnenie, či už spontánne alebo v rámci umelého oplodnenia. Test vám prezradí, či môžete založenie rodiny odložiť alebo či je tu riziko, že odkladanie tehotenstva povedie k zmeškaniu poslednej vhodnej príležitosti.
Čo spôsobuje mužskú neplodnosť a ako prebieha vyšetrenie spermiogramu? Prečítajte si článok: http://bit.ly/2mcMZFt