Koordinátorka. So svojimi klientmi zdieľa obavy, ale aj radosť z čakania na bábätko.

Články, Novinky 23. septembra, 2019

Je veľakrát prvou osobou, s ktorou komunikujú ženy, ktoré majú záujem o asistovanú reprodukciu. A tiež tie, ktoré chcú darovať svoje vajíčka, prípadne sa dokonca stať náhradnými matkami. Ženy aj páry prevedie celým procesom, ktorý často nebýva jednoduchý. Je im radkyňou, vŕbou a nakoniec často aj tou, s ktorou zdieľa radosť z tehotenstva a vytúženého bábätka. Také je povolanie koordinátorky na našej klinike.

Po absolvovaní vstupná konzultácia s lekárom sa každá klientka dostane do starostlivosti koordinátorky s konkrétnou špecializáciou. Či už ide o ženu, ktorá by si priala bábätko a prirodzene to z nejakého dôvodu nejde, alebo o tú, ktorá sa rozhodla svoje vajíčka neplodnému páru darovať. Jednou z desiatich koordinátoriek na našej klinike je Petra Kleckerová. Hoci k tejto profesii nie je vyslovene potrebné absolvovanie zdravotníckeho vzdelania, práve ona je vyštudovanú pôrodnou asistentkou. „To, že sa orientujem v zdravotníctve, vnímam vo svojej práci ako istú výhodu. Aj napriek tomu, že zdravotný stav preberá s pacientkou či celým párom vždy lekár, viem, čo sa deje, a môžem podľa toho k našim pacientom pristupovať, „hovorí.

Petra Kleckerová má u nás na starosť komunikáciu s Darkyňami. Akonáhle sa ženy o možnosti darovať vajíčka dozvie napríklad z reklamy, kliniku ich sa záujmom o darcovstve osloví pomerne dosť. Nie pre všetkých je ale darovanie vajíčok vhodné. „Mojou úlohou je celý tento proces skoordinovať. Ako prvý od nás záujemkyne o darovanie dostanú jednoduchý dotazník. Už na základe neho dokážeme veľkej časti žien povedať, či pre nich je alebo nie je darovanie vhodné. Rozhodujúcim faktorom je napríklad zdravotný stav pacientky, jej rodinná anamnéza, ale ku príkladu i vek, „vysvetľuje.

Za zdravie ale samozrejme nemožno považovať len to, čo je na prvý pohľad vidieť. Diagnóza genetickej záťaže bez zjavných príznakov dokáže svojho nositeľa občas veľmi prekvapiť. Jedným z ďalších krokov je preto genetický test. „Na klinike Repromeda používame špeciálne vyvinutý test zvaný PANDA, čo je skratka pre panelovú diagnostickú analýzu. Umožňuje nám vyšetriť stovky mutácií a variantov v DNA, ktoré zapríčiňujú najčastejšie genetické ochorenia, ako napríklad cystickú fibrózu či hluchotu, alebo majú významný vplyv na plodnosť, „opisuje koordinátorka a dodáva:“ Tento test nám ukáže, či je žena, ktorá by rada darovala vajíčka, zdravá, alebo je nositeľkou génu, ktorý by u bábätka z jej vajíčka mohol s veľkou pravdepodobnosťou spôsobiť ochorenie. “

Ak test preukáže, že sa u ženy – darkyne taký gén vyskytuje, k samotnému odberu a darovanie vajíčok nedôjde. „Nespornou výhodou však je, že nech už musíme darkyňu odmietnuť z akéhokoľvek dôvodu, vždy sa od nášho lekára dozvie, prečo práve ona vajíčka darovať nemôže. Každá záujemkyne o darcovstve tak získa cenné informácie o svojom zdraví celkovom aj reprodukčným, od hormonálneho obrazu cez zásobu vajíčok až napríklad po pohlavne prenosné choroby, „dodáva Petra Kleckerová.

Takéto zistenie nie je vždy príjemné a testovanie aj samotný priebeh darovanie vajíčok či asistovanej reprodukcie býva pre psychiku mnohých žien často neľahkú skúškou. Niet preto divu, že mnohé z nich chápe práve svoju koordinátorku, ktorá je jej po celý čas k dispozícii, ako osobu, ktorá im rozumie a ktoré sa môžu s čímkoľvek zveriť. Nejedná sa však vždy len o trápenia a obavy, koordinátorky s klientkami prežívajú aj ich radosti. „S nastávajúcimi mamičkami sa lúčime vo chvíli, keď lekár potvrdí srdcové ozvy. To je približne v ôsmom týždni tehotenstva. Niektoré ženy s nami ale udržujú komunikáciu aj počas tehotenstva a po ňom, často nám posielajú fotky, „hovorí koordinátorka.

„Pod názvom koordinátor či koordinátorka si veľa ľudí náplň tejto pracovnej pozície nedokáže dobre predstaviť. Pre nás ide ale o pojem celkom konkrétne. Vidíme za ním človeka všestranného, ​​s výbornými komunikačnými, organizačnými a obchodnými zručnosťami. Človeka spoľahlivého, lojálneho a diskrétneho. Veľmi dôležité je príjemné vystupovanie, pretože psychika žien, ktoré prechádza asistovanou reprodukciou, ale aj darovaním vajíčok, môže byť veľmi krehká, a pary si musí byť isté, že našim koordinátorkám môžu stopercentne veriť, povedať im čokoľvek, „vysvetľuje riaditeľka kliniky Repromeda Kateřina Veselá . „Ako rad zamestnávateľov sa ale samozrejme v posledných rokoch stretávame s nedostatkom takto kvalitných ľudí, momentálne by sme uvítali novú kolegyňu na pozíciu koordinátorky zahraničných pacientov,“ uzatvára.