Endometrióza – trápi Vás tiež?

Veda a výskum 30. novembra, 2015

Endometrióza - trápí Vás také?

Čo je to endometrióza?

Ostrovčeky sliznice maternice uchytené v miestach, kde za normálnych okolností nemajú byť – tak možno jednoducho opísať endometriózu.

Ako sa endometrióza prejavuje?

Bolesť brucha aj podbrušku, bolestivý pohlavný styk. Endometrióza je naviac aj veľmi často spojená s neplodnosťou.

Ako sa dá endometrióza riešiť?

Základným kľúčom k úspechu je diagnostika. Primárne je potreba navštíviť gynekológa, následne často žena podstúpi ultrazvukové vyšetrenie, konečná diagnóza sa následne stanoví po laparoskopii, pri ktorej je dutina brušná vyšetrená kamerou, a po laboratórnej analýze vzorky tkaniva odobratého počas tohto vyšetrenia.

Ak sa diagnóza potvrdí, je možné začať liečbu. Na zmiernenie bolestí sa odporúčajú lieky proti bolesti. Tie ale neodstráni problematické ostrovčeky maternicovej sliznice rozptýlené po dutine brušnej. K ich redukcii sa odporúča hormonálna liečba. Princíp hormonálnej liečby spočíva v zablokovaní raste maternicovej sliznice. To má samozrejme aj vedľajšie účinky. – Zástavu menštruačného cyklu, zmenu nálad atď. Ochorenie po vysadení terapie tiež často recidivuje. Možné je aj chirurgické odstránenie lézií. Niekedy je ale endometrióza označovaná ako v podstate neliečiteľná. Výrazne môže pomôcť ale aj alternatívna a celostná medicína. Napríklad preparáty tradičnej čínskej medicíny.

Je možné s endometriózou otehotnieť?

Tehotenstvo u žien, ktoré trpia endometriózou, nie je vylúčené. Ak sú vajíčkovody priechodné, a žena iný problém nemá, môže dôjsť k otehotneniu aj prirodzenou cestou. Prípadne sa dá využiť hormonálnu stimuláciu vaječníkov a metódu mimotelového oplodnenia.

Viac sa dočítate tu.