Má skúsenosť s darovaním

6. októbra, 2016

Má zkušenost s darováním

Raz za čas ma prepadne potreba byť niekde užitočná …. raz to bola súkromná zbierka pre Klokánek, druhýkrát pomoc starým ľuďom a teraz pretože som sa pred rokom stala mamou som hľadala kde by som mohla byť ku pomoci v obore s deťmi … A potom keď som na Facebooku narazila na možnosť darovania v Repromedě, nebolo už veľmi o čom premýšľať.

Začalo to vyplnením dotazníka, potom ma kontaktovala pani koordinátorka …. chvíľu sme sa rozprávali, ona mi vysvetľovala, čo všetko predchádza samotným odberom, vyšetrenie u genetika, odbery krvi, niekoľko návštev u gynekológa, antikoncepcia, aplikovanie injekciou doma, takže sama a v neposlednom rade anestézie a to celková. Potom, čo si človek toto všetko vypočuje je potreba uvedomiť si či je ochotný to podstupovať. Pre mňa bola voľba jasná, naozaj veľmi som chcela niekomu pomôcť.

Ja som počas celého procesu stimulácie nepocítila ani náznakom nejaké nevoľnosti alebo komplikácie … Chvíľami som pocítila len náznak strachu, ale bolo to len tým neznámom do ktorého človek ide ….

Spätne keď sa obzriem, musím priznať, že je potrebné obetovať tomu trošku času, ale pretože som na rodičovskej dovolenke, vždy to šlo nejako urobiť.

A ten pocit, ktorý Vás poleje stojí za to …. človek pomohol niekomu, kto sa mesiace či roky trápil tým, že nemôže mať rodinu a zrazu sa im ten sen plní.

Preto sa k darovanie opäť vraciam a teším sa na znovu prežité emócie.

V Repromedě pracujú ľudia skúsení s obrovskou ľudskosťou v sebe …. nech hľadám ako hľadám nenachádzam výčitku. Záleží im na zdraví všetkých pacientov, či už príjemcov alebo darcov.

Po odbere som cítila mierne tlaky v podbrušku a vnútorne som mala pocit, že si tú oblasť musím nejakým spôsobom chrániť, takže som sa niekoľko dní správala opatrnejšie, môžem to pocitovo prirovnať ku chvíli, keď som sa dozvedela, že som tehotná. Mala som skrátka potrebu byť na to bruško opatrnejší, ale s tým Vás lekár tiež zoznámi.

A nehľadiac na to, že tento pekný skutok je finančne kompenzovaný. Aj keď myslím, že toto alebo aspoň ten prvý odber robí človek hlavne kvôli tým citovým zážitkom …. je to obrovská skúsenosť.

Bola som v Repromedě s konaním všetkých pracovníkov moc spokojná …

nemám výčitku, bageta bola fajn: D a prostredie je taky moc pekné.

Darkyne Z.K. 25 rokov (január 2015)