„Siaham si na ne každý mesiac“
Tak znie slogan skupiny mladých medikov z organizácie Loono. Ich hashtag #prsakoule ste možno už zahliadli na sociálnych sieťach. Pokiaľ ale neviete o čo sa jedná, radi Vám Loono a ich #prsakoule predstavíme.
- O Loono
- Prečo sa nám páči, čo Loono robí
- Preimplantačná genetická diagnostika dedičných nádorových ochorení
O Loono
Loono je tím mladých lekárov, študentov lekárskych fakúlt a ďalších nadšencov, ktorí sa snažia edukovať ľudí v oblasti prevencie rakoviny prsníka a semenníkov. Loono usporadáva prednášky a workshopy a učí ľudí, ako si správne a pravidelne samovyšetřovat (ako sami hovoria) #prsakoule a odhaliť tak prípadnú rakovinu včas. Na špeciálnych gumových modeloch semenníkov a prsiach sa môžete naučiť správnu techniku vyšetrenia a nahmatať si hrčky.
Prečo sa nám páči, čo Loono robí
Určité typy rakoviny môžu mať v dnešnej dobe veľmi dobrú prognózu, a to práve vo chvíli, keď sa odhalí včas! Napríklad 71% pacientok u ktorých sa rakovina prsníka odhalí včas, sa vylieči. U rakoviny semenníkov je to dokonca 99% pacientov. Liečba prebieha väčšinou formou rádioterapie a chemoterpie alebo kombináciou týchto postupov, vrátane operačných zákrokov.
Bohužiaľ so sebou táto liečba nesie v drvivej väčšine prípadov problémy s plodnosťou. Aj v Repromedě množstvo týchto pacientov každoročne narastá.
Prevencia neplodnosti
Jedinou prevenciou v tejto oblasti je zamrazenie pohlavných buniek. V prípade mužov je proces zamrazenie spermií pomerne jednoduchý a rýchly a je navyše hradený zdravotnou poisťovňou. U žien je otázka zamrazenie vajíčok zložitejšia. Najlepšie je vykonať zamrazenie vajíčok preventívne a čo najskôr. Využívajú toho napríklad ženy na vysokej škole, ktoré plánujú svoju kariéru alebo ešte nenašli vhodného partnera.
Vo chvíli, keď prichádza žena už s onkologickou diagnózou, je priebeh zložitejšie, však nie je nemožný. Napríklad u rakoviny prsníka prebieha najskôr operácie, a v časovej proluce, kedy pacientka čaká na začiatku chemoterapie, je možno vykonať odber oocytov. Pre hormonálnu stimuláciu týchto pacientok je navyše možné využiť stimulačné prostriedky, ktoré potláčajú tvorbu estrogénov. Naviac moderná medicína už umožňuje začať hormonálne pripravovať ženu aj mimo začiatok jej menštruačného cyklu, napríklad aj po ovulácii. Je ale nutné počítať s uzráním menšieho množstva vajíčok.
Vždy je ale nutná a nevyhnutná individualizácie postupov a veľmi úzka spolupráca medzi odborníkmi z onkologických pracovísk a reprodukčných kliník.
Preimplantačná genetická diagnostika dedičných nádorových ochorení
Niektoré formy rakoviny môžu byť dedičné. Odhaduje sa, že asi 10% nádorov je podmienené rodinnú genetickou záťažou. Zatiaľ najznámejším sú mutácie v génoch BRCA1 a BRCA2. Tieto mutácie spôsobujú rakoviny prsníka u mužov aj u žien, rakovinu semenníkov, rakovinu vaječníkov a vajcovodov, ale aj mnohé ďalšie.
V tomto ohľade možnosť prevencie existuje. Moderné asistovaná reprodukcia ponúka preimplantačnej vyšetrenia embryí ešte pred zavedením do maternice ženy. Táto metóda umožňuje výber vhodného embrya – bez konkrétnej genetickej zážtěže a je vhodná nielen pre všetky monogenní choroby, ale práve aj pre všetky dedičná nádorová ochorenia. Viac o tejto metóde si môžete prečítať tu.
Viac informácií a návod, ako si vyšetriť #prsakoule na www.loono.cz