EndomeTRIO – Alice, Emma, Era. Čo tieto mená znamenajú? Ako môžu pomôcť pri snahe počať bábätko?

Články, Tipy a rady 28. júna, 2019

Faktorov zapríčiňujúcej neplodnosť je celý rad. Vedeli ste však, že jednou z príčin, prečo sa vám nedarí počať bábätko, môžu byť nepriaznivé podmienky vo vašej maternici? Existujú nejaké testy, ktoré dokážu vyhodnotiť stav krčka prostredia a zároveň stanoviť optimálny moment pre vloženie embryá?

Čo je to endometrium?

Endometrium je slizničné vrstva maternice, v ktorej sa uchytí oplodnené vajíčko. Endometrium čiže sliznice maternice, nachádzajúce sa v najvnútornejšie časti steny maternice, je teda kľúčovým faktorom pre úspešné otehotnenie. Sliznice maternice sa bežne hodnotí pomocou ultrazvuku, ten však posúdi len jej výšku a štruktúru, dôležitá je ale aj jej bakteriálna flóra (mikrobiom) a tzv. Implantačné okno, teda vhodný čas pre transfer embrya do maternice.

Vplyvom hormonálnej nerovnováhy v tele ženy (dominancie estrogénu nad progesterónom) sa môže stať, že sliznice maternice rastie aj mimo maternice. V takom prípade sa jedná o ochorenie nazývané endometrióza.

Baktérie v maternici zabraňujú úspešnému zahniezdenie embrya.

Rovnováha baktérií v endometriu je dôležitá pre úspešnú implantáciu embrya. Ak sa v maternici vyskytujú patogénne baktérie, môže byť táto rovnováha narušená. Test nesúca názov ALICE (Analysis of Infectious Chronic endometritída) dokáže prítomnosť týchto baktérií spôsobujúcich chronické zápaly odhaliť. Tieto zápaly vyskytujúce sa až u 30% neplodných pacientok môžu byť aj jednou z príčin opakovaných potratov. Vhodne zvolenou liečbou možno však túto situáciu vyriešiť.

Odobratím vzorky sliznice maternice a jeho následnou analýzou pomocou sekvenovania novej generácie (NGS) možno odhaliť aj iné baktérie zapríčiňujúce neplodnosť ženy. Kompletný prehľad o zložení maternicovej sliznice dokáže poskytnúť test EMMA (Endometrial Microbiome Metagenomic Analysis). V prípade suboptimálnemu zastúpenie baktérií navrhne vhodnú liečbu antibiotikami alebo probiotikami. V teste EMMA je zahrnutý aj test ALICE.

Je ten správny čas na transfer embrya?

Opakované neúspešné embryotransféru môžu byť pre ženu náročné, a to ako po fyzickej, tak psychickej stránke. Hoci liečený pár prešiel radom testov a ich embryá podľa výsledkov preimplantačního genetického testovania pripravené na prenos do maternice, sliznice maternice na tento transfer pripravená byť nemusí.

Implantačné okno, teda presný čas, kedy je sliznica maternice pripravená na uhniezdenie embrya dokáže určiť test ERA (Endometrial receptivity Analysis). Jeho výsledky pomôžu tiež stanoviť vhodnú hormonálnu prípravu aj jej dĺžku.

S využitím tohto testu je u pacientok s opakovaným zlyhaním implantácie (uhniezdenie) dosiahnutá 73% úspešnosti implantácie (implantation Rate).