Tehotenstvo znamená pre každú ženu množstvo fyziologických, hormonálnych a emocionálnych zmien. Niektoré ženy si toto krásne obdobie užívajú bez najmenších ťažkostí, iné celé svoje tehotenstvo strávi na lôžku. Ako týchto deväť mesiacov prežívajú a vnímajú ženy po IVF?
Umelé oplodnenie. Ako prebieha?
Každej žene podstupujúci IVF sú po hormonálnej stimulácii vaječníkov (prípadne v jej prirodzenom cykle) odobratá vajíčka, ktoré sú pomocou tej najvhodnejšie metódy (ICSI, PICSI a iné) oplodnená partnerovými spermiami – vzniknú embrya. O takéto embryá sa následne starajú embryologové v laboratóriu. A akonáhle sú v tom správnom štádiu vývoja, teda v štádiu blastocysty (5-6 dní po oplodnení), je vykonaná biopsia (odber niekoľkých buniek). Tieto bunky sú potom testované pomocou prístroja MiSeq, ktorý umožňuje skenovaním tisícov úsekov DNA odhaliť genetické mutácie. Najperspektívnejšie embryá s normálnym počtom chromozómov sú následne zamrazená a v niektorom z ďalších ženiných cyklov jedno z nich transferovaná do maternice ženy.
Tehotenstvo. Dve čiarky na teste a nie som tehotná?
Každý mesiac napríklad aj po dobu niekoľkých rokov sa na vašom tehotenskom teste objavuje stále dokola len jedna čiarka. Každý mesiac si vďaka tomu prejdete množstvom nešťastných dní a proplakaných nocí. Po absolvovaní umelého oplodnenia teda dúfate, že už by to teraz konečne mohlo vyjsť a nemôžete sa dočkať chvíle, kedy nastane ten správny čas na vykonanie tehotenského testu.
Bude to pre vás pravdepodobne ťažké, ale dbajte na pokyny lekára a vykonajte si test naozaj najskôr 10. deň po transfere. Vďaka liekom používaným na vyvolanie ovulácie by totiž mohol byť váš test falošne pozitívne, čo by vám mohlo priniesť len ďalšie sklamanie.
„Tehotenstvo po IVF je zvláštne, nie je iné než to klasické (aspon myslím), ale zvláštne na ňom bol ten pocit, že sme od začiatku vedeli, že sa niekde, mimo tela, vyvíja naše dieťa / deti. Navyše sme od vloženia embryjka do maternice vedeli, že tam niekde je a len čakali, či sa uchytí alebo nie. Čakanie na 14.deň od transferu bolo asi najdlhších 14 dní v mojom živote. Tá radosť, keď som prvýkrát v živote na svojom teste videla dve čiarky sa ani nedá opísať. S napätím som čakala na každú prehliadku, či bude všetko v pohode … Bolo. Pociťovala som a pociťujem stále vďačnosť za výsledok, za umenie všetkých odborníkov, vďaka ktorým máme nášho syna. “ Lenka
Po 14 dňoch od embryotransféru, nech už je váš test negatívny alebo pozitívny, je lekárom zistená hladina hormónu hCG v krvi a vykonané ultrazvukové vyšetrenie. Vysoká hladina tohto hormónu a viditeľný gestačný vačok na ultrazvuku potvrdí vaše tehotenstvo. Tento ultrazvuk je nutné za ďalších 14 dní zopakovať a ak sa vaše bábätko vyvíja správne a je potvrdená srdcovej akcie, ste odovzdaná späť do starostlivosti svojho ošetrujúceho gynekológa.
Pred aj v počiatkoch tehotenstve budete užívať lieky používané aj v priebehu celého IVF cyklu, napr. gestagény. A to z toho dôvodu, aby sa vaše sliznice maternice čo najlepšie pripravila na transfer embrya a taktiež za účelom prevencie predčasného pôrodu.
„Zo začiatku som mala zo všetkého strach. Bála som, či budem mať nejaká vhodná vajíčka, partner spermie a či a koľko vajíčok sa podarí oplodniť … Keď som uvidela tie bunky, ktoré sa mi doktori chystajú transferovať a vedela som, že je to možno naše bábätko, bol to ten najzvláštnejší pocit, čo som kedy zažila. Po transfere som sa bála každého pichnutie v tele alebo naopak, keď som nič necítila a nemala žiadne príznaky, tak mala strach, či je embryjko v poriadku a vyvíja sa, ako má. Užívala som tiež lieky na podporu uhniezdenie embrya, čo v „normálnom“ tehotenstva, keď je všetko, ako má, žena neužíva. Keď mi pani doktorka oznámila, že som tehotná, bola som šťastná, ale zároveň plná obáv. Všetko našťastie dobre dopadlo a my máme doma našu Valentínku. “ Martina
Negatívne myšlienky musí bokom. Svoje tehotenstvo si užívajte.
Pre ženu, ktorá má za sebou niekoľko potratov alebo pre ženu túžiacich po dieťati treba aj 10 rokov je veľmi ťažké brať všetko v súvislosti s tehotenstvom s nadhľadom. Chce, aby celých 9 mesiacov prebiehalo hladko, ale obavy z toho, že sa niečo stane sú mnohokrát silnejšie.
„Ako v každej budúcej mamičke sa aj vo mne prali rôzne pocity a emócie, a mala som obavy, či bude naše bábätko v poriadku. Keď som však prvýkrát na ultrazvuku uvidela našu Kristýnku a počula tĺcť jej srdiečko, tak nejako som vedela, že všetko dobre dopadne. “ Míša
Tehotenstvo po IVF sa nijako výrazne nelíši od toho „klasického“. Pokúste sa teda zahnať všetky negatívne myšlienky a nebojte sa o nich hovoriť s partnerom a rodinou, prípadne vyhľadať pomoc psychológa. Zbaviť sa negatívnych pocitov vám môže pomôcť aj alternatívna medicína – Biorezonace Bicom, bylinky alebo napríklad akupunktúra. Tieto metódy sú často využívaný aj pred samotným transferom embrya.